A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A felújított borsi Rákóczi Kastély tavaly nyáron nyitotta meg kapuit. A megnyitón hangzott el Áder János köztársasági elnök beszédében, a címben szereplő gondolat, miszerint a kastély hivatása, hogy: egy olyan hely legyen, ahol összeér a múlt és jelen. Ennek egy újabb állomása volt az idén először megrendezett Rákóczi Fesztivál, amire intézetünk és a Börtönmúzeum is meghívást kapott.
A nyári fesztiválok műfaját honosították meg a rendezők a múlt és jövő kapcsolatának jegyében. A forma nagyon is jelenhez tartozik, amikor sűrítetten tapasztalhatjuk meg egy téma sokféle arcát, értékét, részletét. Ugyanígy sűrítetten tapasztalhattuk meg a közösséget is, a határ mindkét oldaláról érkező családok között, de a különböző generációk között is, hiszen bőven találhattunk programokat a fiatalabb és az idősebb korosztály számára is. A szervezők szándéka szerint a fesztivál hagyományteremtő céllal került megrendezésre, mely erősíti az emlékezetet emelkedett és profán módon egyaránt. Intézetünk is igyekezett mindkét módon hozzájárulni a fesztivál sikeréhez: egyrészt a Börtönmúzeum a büntetés-végrehajtás múltját mutatta be tablók és múzeumpedagógiai programok segítségével, másrészt a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön konyhája is bemutatkozott, amikor a főzőversenyen a Rákóczi-korabeli alapanyagokból (hús, liszt, káposzta, hagyma) készített hagyományos és gasztronómiailag újragondolt kóstolókat kínált a fesztiválozóknak. A változékony időjárás ellenére is sikeres rendezvény keretében sátrunknál a kassai főkonzul mellett tiszteletét tette maga Rákóczi is, az ezúttal színezett / hajtogatott rabomobilok pedig akár a bv új arculati terveként is figyelemreméltóak.