A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága konzorciumi partnerségben hét évvel ezelőtt indította el a „Fogvatartottak reintegrációja” című projektet, amely 5,734 milliárd forint európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból valósult meg a konvergencia régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben. A büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködő, azt kiegészítve megvalósuló projekt fő céljai közé tartozott az elítéltek és a letartóztatottak munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, foglalkoztathatósági helyzetének javítása, valamint a bűnismétlés kockázatának csökkentése. A projekt október 16-án megrendezett zárókonferenciáján a Belügymisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága képviselőinek jelenlétében értékelték az elmúlt évek eredményeit.
A projekt teljes ideje alatt több mint 7800 fogvatartott bevonása valósult meg, akik közül 831 fő állt munkába vagy regisztrált álláskeresőként szabadulásukat követően. A munkaerőpiaci reintegrációt elősegítette, hogy több mint 1400 fogvatartott szerzett piacképes szakmát. A projekt keretében 183 alkalommal valósult meg jóvátételi program, illetve kompetenciafejlesztő foglalkozáson 2200 fogvatartott vett részt. A büntetés-végrehajtási intézetekben több olyan projektelem sikeres megvalósítására került sor, melyek a munkaerőpiaci reintegráció mellett a társadalmi befogadást, a jóvátételt és a magyar állampolgárok egészségének megőrzését is hivatottak szolgálni.
Munkaszocializációs projektelem keretében a fogvatartottak egészségügyi védőeszközök – lábzsák, körgumis sapka, zsilipruha és látogató kabát – előállításában vettek részt, melyeket díjmentesen az Országos Kórházi Főigazgatóság által kijelölt egészségügyi intézmények részére kerültek felajánlásra. A Foglalkozási rehabilitációs programban vettek részt azok a fogvatartottak, akik a munkáltatásba valamely okból nem bevonhatóak. Számukra kiemelten fontos volt egy olyan program biztosítása, ahol szinten tartják, illetve fejlesztik a munkavégző képességeiket és készségeiket, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon. A programelemben az újrahasznosítás jegyében olyan kézműves dísz- és használati tárgyak készültek, melyeket óvodáknak, iskoláknak, állatmenhelyeknek és számos más állami és civil szervezetnek ajánlottak fel a büntetés-végrehajtási intézetek. A zárókonferencián többek között ezekből a termékekből rendeztek kiállítást a projekt munkatársai.
A rendezvényen jóvátételi felajánlásra is sor került. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága nevében Bálint Brigitta bv. alezredes, projektvezető a foglalkozási rehabilitációs programelemben készített egyedi termékeket adta át a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szimfónia programjában részt vevő gyerekeknek, akik a zárókonferencia ünnepi műsorában szerepeltek. A kézműves termékeket nagyságrendileg 70 fogvatartott készítette, akik a Kalocsai Fegyház és Börtönben, a Hajdú-Bihar Vármegyei Bv. Intézetben, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Bv. Intézetben, a Veszprém Vármegyei Bv. Intézetben, az Állampusztai Országos Bv. Intézetben, valamint a Közép-dunántúli Országos Bv. Intézetben töltik büntetésüket.
A zenekar számára egy kézzel készített falinaptár és memóriakártya, a gyerekeknek pedig az órarendtől a tolltartón át többféle személyes használati tárgy is készült. Átadásra került még 50 darab székpárna, papírból készült kosárka és kézzel készített rajzfüzet is, valamint jókívánsággal ellátott, hajtogatott darumadarak, melyek elkészítését a japán 1000 daru legendája ihlette.
A projekt eredményeit ismertető előadásokat követően a program zárásaként Tóth Judit, a Belügyminisztérium európai uniós fejlesztések koordinációjáért felelős helyettes államtitkára köszönetét fejezte ki a kiemelt projektben résztvevőknek.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.