A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt 5,734 milliárd európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból, 2023.október 31-ig valósul meg. A projekt a fogvatartottak fejlesztése mellett nagy hangsúlyt fektet a befogadásra alkalmas környezet megteremtésére is. A helyi közösség számára nyújtott jóvátételi programokon keresztül a fogvatartottak felelősségvállalása és a közösségi értékek iránti elköteleződése is erősödik. Az elítéltek elsősorban közintézményeknek, hátrányos helyzetű személyekkel foglalkozó szervezetek felé fejezik ki szimbolikusan megbánásukat.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága konzorciumi partnerségben hét évvel ezelőtt indította el a „Fogvatartottak reintegrációja” című projektet a konvergencia régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben. A jóvátételi programok elősegítik a fogvatartottak számára a tettükkel kapcsolatos felelősségvállalást, valamint a közösségi értékek iránti elköteleződést, ugyanakkor hozzájárulnak a helyi közösség érzékenyítéséhez és a befogadás elősegítéséhez is. A helyi közösség számára megszervezett jóvátételi programok célja egyfelől a fogvatartott számára a bűncselekmény okozásával, illetve annak okozatával való szembenézés és a felelősségvállalás elősegítése. Másfelől a helyi közösség érzékenyítése, a jóvátétel elfogadásával a társadalmi visszailleszkedés elősegítése. A jóvátételi program nem csak a bűncselekmény elkövetésének szimbolikus jóvátételére irányul, a szabadságvesztéssel kialakult élethelyzet kapcsán a büntetőeljárással érintett családok, a közvetlen környezet, a kisközösségek és a társadalom számára is jóvátételt tudtak nyújtani akár a letartóztatásban lévő fogvatartottak is.
A fogvatartottak jóvátételi program keretében karbantartási, felújítási, javítási munkákat végeztek, bűnmegelőzési, drogprevenciós és kulturális előadásokat tartottak, vagy termékeket készítettek a rászorulóknak. Az elítéltek szívesen vettek részt jóvátételi kezdeményezésekben, amelyek segítettek nekik abban, hogy a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat, hogy csökkenjen a bűncselekményük miatt a társadalom irányába érzett szégyenérzetük, bűntudatuk. A jóvátételi kezdeményezések népszerűségének másik oka, hogy a részvételükkel az elítéltek kifejezhették megbánásukat és a társadalmi értékek melletti elköteleződésüket is. A jóvátétel a fogvatartottakat felelősségvállalásra ösztönzi, igyekeznek valamit visszaadni abból, amit bűncselekményükkel „elvettek” a társadalomtól.
A projekt keretében 184 darab jóvátételi program valósult meg, beleértve a közösségi foglalkoztatók által szervezett programokat is.
A büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködő, azt kiegészítve megvalósuló projekt fő céljai közé tartozott az elítéltek és a letartóztatottak társadalmi- és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, foglalkoztathatósági helyzetének javítása, valamint a bűnismétlés kockázatának csökkentése.
Bővebb információ olvasható a tettprogram.hu, valamint a bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 honlapokon.