A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt 5,734 milliárd európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból, 2023.október 31-ig valósul meg. A munkaszocializációs projektelem keretében a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet 2023. október 26-án 166 000 darab körgumis sapkát, valamint 1000 pár cipővédőt adott át az Országos Kórházi Főigazgatóság által kijelölt Kiskunhalasi Semmelweis Kórház részére. A projektelem keretében eddig közel másfél millió egészségügyi terméket gyártottak és 11 tonnánál is több textíliát mostak tisztára az elítéltek.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt 2016 októberében indult, 2020 szeptemberétől munkaszocializációs projektelemmel bővült a szolgáltatáscsomag, melynek keretében 4 darab tanműhely került kialakításra négy büntetés-végrehajtási intézetben, a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben, a Kalocsai Fegyház és Börtönben, valamint a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben.
A programelem célja a fogvatartottak foglalkoztathatóságának javítása, a résztvevők alkalmassá tétele arra, hogy szabadulásuk után sikerrel munkába állhassanak. A fogvatartottak munkavégzéshez szükséges kompetenciáinak és készségeinek fejlesztése személyre szabottan történik, melyek a szabadulás utáni sikeres munkavállalást támogatják, valamint képessé teszik a fogvatartottakat a munkahelyre történő beilleszkedésre.
A projektelemben 158 fő vett részt, akik a munkagyakorlat keretében mosodai tevékenységet végeztek és egészségügyi védőeszközöket gyártottak. Az elkészült termékek és tisztított textíliák jóvátételi felajánlás keretében egészségügyi intézmények részére kerültek térítésmentesen átadásra. A projektelem bevezetése óta a Kiskunhalasi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben összesen 1 257 000 darab körgumis sapka és 196 000 darab cipővédő; a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtönben, valamint a Kalocsai Fegyház és Börtönben 16 019 darab bázis-zsilipruha, illetve 2256 darab látogatókabát készült, míg a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben eddig 11,2 tonna mosott textília került átadásra a dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház részére.
A felajánlások a fogvatartottak reintegrációjához kapcsolódó tevékenységeken keresztül a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvásához is hozzájárul, továbbá szorosan kapcsolódik a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységéhez.
A projekt konzorciumi partnerségben, a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével valósult meg, részleteiről és az előzményeiről bővebb információt a tettprogram.hu, valamint a bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 oldalon olvashatnak.