A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Magyar Börtönügyi Társaság Humán Szekciója 2025. évi ülése június 17-én került megrendezésre Berettyóújfaluban, a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központban. Az ülés témája az „Ember és technológia- Hogyan változtatta meg életünket a digitalizáció?”.
Az intézet főigazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Matos Máté bv. ezredes Úr ismertette a Csengeri Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben alkalmazott innovációk hatását a végrehajtó személyi állomány szolgálatellátására. A SAFE rendszer - Szolgálati Alkalmazás a Fogvatartás Elősegítésére – egy kifejezetten a büntetés-végrehajtási feladatok támogatására kifejlesztett alkalmazás, melynek köszönhetően a felügyelők okos eszközeikkel bárhol és bármikor elérhetik a fogvatartottakra vonatkozó legfontosabb adatokat. A KIOSZK berendezések vandálbiztos táblagépek formájában elektronikus ügyintézési pontokként szolgálnak a fogvatartottak számára, és számtalan papíralapú kérelem benyújtását váltják ki. A telemedicina rendszer és a távmeghallgatási technológia további példái a magyar innovációnak, amelyek jelentősen javítják a fogvatartottak egészségügyi ellátását és a bírósági eljárások hatékonyságát.
Héder Balázs bv. főtörzsőrmester Úr a Büntetés-végrehajtás Gazdasági és Ellátó Intézete megbízott csoportvezetője a „Robotika és mesterséges intelligencia a büntetés-végrehajtásban alkalmazhatósága és munkafolyamat támogatás” témában tartott ismertetőt, ahol átfogó képet kaphattak a résztvevők arról, hogyan alakíthatja át a technológiai forradalom a börtönrendszerek működését, egyesítve a fokozott biztonságot, a gazdasági hatékonyságot és a humánus fogvatartási körülményeket.
Dr. Kiss- Diófalvi Katalin bv. o. alezredes Asszony, a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központ főigazgatója, a digitális technológia humán hatásait ismertette az ülésen résztvevőkkel. A digitális média, különösen az internet rohamos terjedése világszerte komoly aggodalmakat vet fel, mivel túlzott használata negatívan befolyásolhatja az agyműködést, a mentális egészséget, a szociális kapcsolatokat és a tanulási képességeket, ezért a WHO már irányelveket is kiadott a képernyőidő korlátozására. A korai és intenzív digitális médiahasználat negatívan hathat a fejlődő agy nyelvi, kognitív és érzelmi területeire, rontva az olvasási készségeket, végrehajtó funkciókat és érzelemszabályozást, különösen a gyermekek és serdülők esetében. Idősebb korban azonban a digitális agytréning segítheti az egészséges kognitív öregedést. A közösségi média és digitális eszközök az egészségügyben elősegíthetik a terápiahűséget és a betegek támogatását, miközben olyan adatokat is gyűjtenek, amelyek valós idejű visszajelzésekkel és a betegek valós élményeinek elemzésével hozzájárulhatnak a jobb egészségügyi eredményekhez és a digitális egészségügyi megoldások fejlődéséhez.
Dr. Csige Imre Úr, a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központ megbízott osztályvezetője által megismerhették a résztvevők a telemedicina működését és annak előnyeit. A rendszernek köszönhetően aktív élő kapcsolat alakul ki a büntetés-végrehajtási intézetek egészségügyi szakterületei között, napi szintű konzultációs lehetőséget biztosít az ellátott és a szakorvosok között, mely során diagnosztikai vagy terápiás tanácsadás történik, valamint a költséghatékonyság mellett a várólisták jelentős mértékben csökkennek. A telemedicina innovatív, folyamatosan fejleszthető, bővíthető eszközpark segítségével „realtime” kapcsolat létesíthető az orvos és a beteg között, így személyesen kikérdezhető az ellátott a panaszairól, továbbá az online orvosi eszközökkel fonendoszkóp, dermatoszkóp, EKG vizsgálhatóvá válik a páciens.
Szucsáki Melinda bv. őrnagy Asszony, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága pszichológusa, „A mentális egészség innovatív támogatása a virtuális valóság és mesterséges intelligencia alkalmazásával” tárgyban tartott ismertetőt. A virtuális valóság célja az, hogy a felhasználó úgy érezze, mintha egy másik, teljesen valóságos térben lenne jelen – például egy játékban, egy múzeumban, vagy akár egy orvosi szimulációban. A virtuális valóságba belépés egyik eszköze a VR szemüveg, amivel a relaxáció, önismeret, önfejlesztés, készségfejlesztés, tanulás és rehabilitáció területén is egyaránt eredmények érhetők el. A mentális egészség támogatásában is segítségre lehet a mesterséges intelligencia, fontos megjegyezni azonban, hogy nem helyettesíti a szakembert, viszont hasznos lehet az önreflexió elősegítésében.
A résztvevőknek az ülés végén lehetősége volt a Büntetés-végrehajtás Egészségügyi Központot intézetlátogatás keretein belül megismerni.