A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Magyar Börtönügyi Társaság tudományos kutatási tevékenység támogatására kiírt, „Naprakészen” pályázatának második üteme lezárult, a szerzők pályamunkáikat benyújtották. A pályázatokat jegyző kutatók teljesítették vállalt feladatukat. A bíráló bizottság a kutatási beszámolókat az eredeti kiírásnak megfelelően, magas szakmai színvonalú munkának értékelte, az MBT a támogatás összegét részükre kifizette. A beérkezett tanulmányok a lehetséges büntetés-végrehajtási témák széles spektrumát ölelik fel, a tudományos vizsgálatok több büntetés-végrehajtási intézetet is érintettek.
Szalay Gergő az ELTE Állam és Jogtudományi Karának végzős hallgatója hétszáz megkérdezésen alapuló tanulmányában kívánta feltárni az elítéltek motivációját a foglalkoztatást illetően. A racionalitás talaján megfogalmazott javaslatai gyakorlatba átültethető, sokszor újként ható eredményekként könyvelhetők el.
Dr. Piczil Mártának, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető főiskolai docensének, Bánfi-Vida Adriennek, a Pannon Oktatási Központ tanárának és a Szegedi Fegyház és Börtön büntetés-végrehajtási osztályvezetőjének, Kozák József c. bv. alezredesnek közös pályamunkája feltérképezi, hogy a hosszú időt büntetés-végrehajtási intézetben töltő fogvatartottak milyen szempontok alapján ösztönözhetők a tanulásra, továbbá azt, hogy milyen következtetések vonhatóak le a tanulás és a munkáltatás személyiségre gyakorolt hatásairól.
Dr. Takács-Miklósi Márta, a Debreceni Egyetem adjunktusának és Dézsi Judit bv. őrnagy, a Tiszalöki Országos Bv. Intézet klinikai szakpszichológusának közös pályamunkája a fogvatartottak reintegrációjának kutatására irányul. A tanulmány értéke, hogy a reitnegrációs tisztek és pedagógusok oldaláról közelít a kérdéskörhöz, az ő szemszögükből igyekszik feltérképezni a problémákat és a fejlesztési lehetőségeket.
A Társaság célja a börtönügy korszerűsítésére irányuló törekvések támogatása, a tudományos kutatások szervezése és lebonyolítása, a börtönüggyel kapcsolatos ismeretek, kutatási eredmények terjesztése, valamint a hiteles tájékoztatás elősegítése. Ezek megvalósulása érdekében a díjnyertes pályamunkák kivonatait a Magyar Börtönügyi Társaság a honlapján egy ISBN számmal ellátott, szerkesztett, online kiadvány formájában bemutatja.