A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Magyar Börtönügyi Társaság 2018. március 29-én, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának tanácstermében tartotta meg emlékülését, amelynek célja a 2017-ben alapított Balla Károly-díj névadójának bemutatása és munkásságának részletesebb ismertetése volt. A Társaság a tudományos feladatok színvonalas megoldásának ösztönzése, valamint a börtönüggyel magas elméleti és gyakorlati szinten foglalkozók tevékenységének elismerése érdekében hívta életre a díjat, amelyet először 2018 májusában fognak átadni.
Az ülést Dr. Lőrincz József ny. bv. dandártábornok, a Tanács elnökségi tagja nyitotta meg, aki elmondta, fontosnak tartja Balla munkásságának részletes bemutatását, hiszen személyében nem csupán egy újítószándékú várkapitányt ismerhetnek meg az érdeklődők, de egy konstruktív, gyakorlatias gondolkodású, a börtönügy tekintetében maradandót alkotó reformert is, akinek munkássága a mai napig hatással van a büntetés-végrehajtásra.
A megnyitót követően, Dr. Estók József ny. bv. dandártábornok, történeti szekcióvezető ismertette Balla Károly életének kutatása során szerzett tapasztalatait, valamint kiemelte, Balla igazi reformkori polihisztorként számos területen aktív szerepet vállalt, az építészettől kezdve, az irodalmon át, egészen a meteorológiáig. Elmondta, Balla fogházjavító mozgalomról írt munkája alapvetően két részre osztható: a büntetések kiszabására, valamint a börtön működtetésre vonatkozó fejezetekre.
A fogházjavító mozgalom részleteit Prof. Dr. Mezey Barna, a Társaság elnöke ismertette, aki rámutatott, a feudális börtön a jogegyenlőség egyik jelképe és a polgárosodás felé tett fontos lépés volt. Balla Károly és Szemere Bertalan szakmai polémiáján keresztül bemutatta a kor meghatározó büntetés-végrehajtási kérdéseit, amelyek között szerepelt a differenciált elhelyezés, az börtönök mérete és a hatékony irányítás is.
Dr. Losonczi Eszter az ELTE doktorandusz-hallgatója részletesen bemutatta Balla Károly gyakorlati börtönújító elképzeléseit. Előadása során a hallgatóság megismerhette a reformkori börtönök felépítését, személyi állományuk tagozódását, az ellátandó feladatok rendszerét és a felelősségi köröket is. Rávilágított mindezek mellett arra is, hogy a fogvatartottak ösztönzésének módszerei már ekkor jelen voltak csakúgy, mint az oktatásukra, fejlesztésükre irányuló törekvések.
Az ülést Dr. Kovács Tamás történész előadása zárta, aki Balla Károly várkapitányi szerepén keresztül betekintést nyújtott a kor közigazgatási rendszerébe, a vármegyék szerepébe, a kriminológiai- és börtönviszonyokba, valamint egy-egy börtön finanszírozási, ellátási és személyzeti kérdéseibe. Kiemelte, Balla várkapitánysága hosszú évei során következetesen, gyakorlati szemlélettel fogalmazta meg észrevételeit a rendszer hiányosságaival kapcsolatban.