A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Magyar Börtönügyi Társaság Biztonsági Szekciójának (a továbbiakba: Szekció) 2024. évi ülése a korábban megszokottaktól eltérően külső helyszínen, a Siroki Lőszer Hadiipari Korlátolt Felelősségű Társaságnál került megrendezésre 2024. május 30-án. Az ülés tárgyköre, és az előadások témája a lőszergyártás folyamata, továbbá a lőszerbeszerzés nehézségei köré összpontosultak, különös tekintettel az aktuális háborús helyzet okozta körülményekre.
Az ülést – Horváth Attila szekcióvezető távolléte okán – Győri Márk szekciótag nyitotta meg, amely során röviden ismertette a Szekció tevékenységét, feladatkörét, valamint bemutatta az elmúlt évek munkáját, a szekció törekvéseit majd tájékoztatást adott az aznapi előadások témaköréről.
Ezt követően Tóth Csaba – a lőszergyár kollégája – köszöntötte a résztvevőket és tartott előadást az „MFS bemutatkozása, története, termékei” témakörben.
A magyar gyalogsági lőszergyártás már a kiegyezés korában, 1881-ben elkezdődött a Magyar Fegyver és Lőszergyár Rt-vel. Ezt követően, 1892-ben a csepeli Weiss Manfréd Lőszer-, Acél- és Fémművei Rt. alakított ki jelentős gyalogsági lőszergyártási kapacitást a Monarchia hadserege számára (az első világháború alatt a második legnagyobb lőszergyár volt a monarchiában). Ezzel párhuzamosan a bécsi székhelyű Georg Roth AG pozsonyi gyárában is megkezdődött a gyalogsági lőszerek gyártása.
A második világháború alatt a lőszergyárak megsemmisültek, a még megmaradt gépeiket leszerelték és elvitték. A politikai vezetés 1949-ben a hidegháború miatt eldöntötte, hogy ki kell újból építeni az önálló magyar gyalogsági lőszergyártási kapacitásokat. Három helyen (Sirokon, Jobbágyiban és Tégláson) kezdték el a gyárak építését. A Siroki lőszergyár elődje, a Mátravidéki Fémművek már 1952-ben elkezdte a szovjet/orosz kaliberű lőszerek sorozatgyártását.
Az 1950-es években elsősorban a magyar honvédség és a rendvédelmi szervezetek igényeit elégítették ki. A hidegháború lecsendesedésével a honvédség lőszerigénye lecsökkent, s ezért új sport- és vadászati lőszerek gyártását kezdték el az 1950-es évek végén. Az „MFS“ (Mátra Fémművek Sirok) márkanév alatt több mint 70 országba exportálták termékeiket.
Nagy mérföldkő volt a cég életében, amikor Európa egyik legnagyobb lőszergyártója, a RUAG Ammotec Csoport (Geco, Norma, RWS, Rottweil és Swiss P márkájú lőszerek gyártója) megvásárolta a magyar gyárat és márkanevet 2009-ben. Ezt követően jelentős fejlesztéseket hajtottak végre a siroki gyár technológia, gyártás és minőségbiztosítás területein. A RUAG cégcsoport német és svéd prémium márkájú pisztoly- és revolverlőszereinek gyártására állt át a vállalat.
A cég a C.I.P., a NATO és az orosz szabványoknak megfelelően gyártja lőszereit. A gyártás szigorú minőségirányítási rendszerrel, az ISO 9001 és AQAP tanúsítványok elvárásainak megfelelően működik. Kutatási és fejlesztési részlegük folyamatosan a mindenkori piaci igényeknek megfelelő lőszereket fejleszt ki, ami biztosíték arra, hogy az MFS évente új termékekkel jelenhessen meg a piacon. A 9×19 Luger MHP lőszerük 2020-ban az „Év Lőszere” megtisztelő címet kapta az USA-ban.
A Beretta Holding 2022. augusztus 1-én vásárolta meg az Ammotec csoportot a RUAG-tól, beleértve a magyar lőszergyárat is. A luxemburgi székhelyű Beretta Holding tulajdonában az alábbi világszerte ismert és elismert prémium fegyver- és optikai márkák állnak: Beretta, Benelli, Sako, Tikka, Holland and Holland, Stoeger, Franchi, Chapuis Armes, Steiner Optics és Burris Optics. A siroki székhelyű vállalat ettől kezdve MFS Defense Inc. néven működik.
Az előadást követően a résztvevők két csoportra szerveződve megtekintették a lőszergyár egyes üzemcsarnokaiban zajló lőszergyártás (lövedékgyártás, hüvelygyártás, lőszertöltés és szerelés, csomagolás) teljes folyamatát, valamint a lőszergyár ballisztikai laboratóriumában végzett tevékenységet és a laboratóriumhoz tartozó fegyverraktárt.
Ezúton is köszönjük a Siroki Lőszer Hadiipari Korlátolt Felelősségű Társaság által biztosított gyárlátogatást, illetve az igen érdekes szakmai töltetű bemutatót.