Több rabtemetőt tartanak számon Magyarországon, amelyeket a büntetés-végrehajtási intézetek fogvatartottjai tartanak rendben. A legjelentősebbek közé sorolják a vácit, a sopronkőhidait és a márianosztrait.
Csengeri Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben foglalkozási rehabilitációs szolgáltatással bővült a büntetésüket töltő elítéltek napirendje: óvodások részére készítettek folton-folt varrástechnikával ajándéktárgyakat.
A büntetés-végrehajtási szervezet és a civil szféra együttműködése nem csupán a fogvatartottak reintegrációját szolgálja, hanem kézzelfogható segítséget nyújt a legkiszolgáltatottabb társadalmi csoportoknak is. 2025 decemberében a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BvOP) a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács (NBT) támogatásával egy komplex jótékonysági projektet valósított meg, amelynek keretében fogvatartottak által készített adományokkal segítették az állami gondoskodásban élő gyermekeket.
Dr. Székely János megyés püspök tartott szentmisét december 23-án a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben. Hat fogvatartott részesült a keresztség, az elsőáldozás és a bérmálás szentségében.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat Szombathelyi Csoportjának önkéntesei dr. Székely János megyés püspökkel adtak ünnepi műsort a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben december 22-én délután. A rendezvényen részt vevő 35 fogvatartott a lelki töltekezés mellé ajándékcsomagot is kapott.
A büntetés-végrehajtási szervezetnek közel tíz ezer munkatársa van, közülük sokan karácsonykor is dolgoznak annak érdekében, hogy a rend és a biztonság minden bv. intézetben zavartalanul fennmaradjon. A szolgálat ilyenkor talán még nagyobb odafigyelést és felelősséget igényel, mint az év más napjain.
December 8-án a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönbe látogatott a Mécses Szeretetszolgálat hat önkéntese. Jövetelük célja az volt, hogy advent idején is találkozzanak a Mécsessel kapcsolatban álló fogvatartottakkal.
Az adventi időszak a Balassagyarmati Fegyház és Börtön falai között is különleges lelki jelentőséggel bír, ezt erősítette meg az intézet kápolnájában bemutatott adventi szentmise is, amely a fogvatartottak és az intézmény munkatársai számára egyaránt a csendes várakozás és az ünnepre hangolódás alkalma volt.
A Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén ünnepelte fennállásának 120. évfordulóját. 1902-ben a Magyar Királyi Kincstár területet adományozott az Igazságügyi Minisztériumnak, majd pályáztatást követően 1905. szeptember 8-án rakták le az igazságügyi palota és a börtön alapkövét. A börtön működése 1907. május 1-jén kezdődött 112 fogvatartott elhelyezésével.
Ünnepi hangulatú zenei eseménynek adhatott otthont az intézet, amikor a Martonvásári Művészeti Iskola kamarazenekara koncertet adott a fogvatartottak részére.
Ünnepi istentiszteletet tartottak 2025. december 22-én a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet falai között. Az alkalom célja az volt, hogy a karácsony üzenete – a remény, a békesség és az isteni közelség – a fogvatartottakhoz is eljusson.














