A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Miniszterelnökség Családokért Felelős Államtitkára megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő által meghirdetett „Családbarát munkahelyek kialakításának és fejlesztésének támogatása” (CSP-CSBM-22) elnevezésű pályázati felhívásra benyújtott projektünket 2 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítették.
A civil élethez hasonlóan a büntetés-végrehajtásnál is nehéz összeszervezni a szülők szabadságolásának időszakát a gyerekes családoknak, különösen a nyári időszakban. Mivel az intézet nem csak egy városi közösség része, a szülőknek több kis településen kell megoldani az óvodát, iskolát, ami nyáron a szünidőben nagy szervezést igényel. Különösen nehéz ez, ha nincs a közelben nagyszülő, vagy ha mindkét szülő az intézetben dolgozik.
Sokszor nem tudják megoldani a szülők, hogy mindketten otthon lehessenek a gyerekekkel. Az állomány életkorából fakadóan vagy még fiatalok a nagyszülők és maguk is dolgoznak, vagy már idősek és nem tudnak vigyázni a gyerekekre a szünidő alatt. Sok esetben nem is a közelben laknak, így nehéz a felügyelet biztosítása. A környékbeli településre óvodába, iskolába járó gyerekeknél az intézmény augusztusban bezár, így azt a szülőknek kell megoldani, hogy ebben az időszakban hol tölti a szünetet a gyerek. Sokan úgy oldják meg, hogy egy hét szabadságot az egyik szülő, egy hetet a másik vesz ki, így viszont nincs együtt a család, nem tudnak közös programot szervezni.
Az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet hosszú ideje jó kapcsolatot ápol a PETJES Családi Napközit működtető egyesülettel, amely vállalta - az előzetes igényfelmérés alapján a nyári időszakban térítési díj ellenében - szünidei gyermekfelügyeletet működtetését, a hivatali munkarendhez igazodva, napi négyszeri étkezéssel, programokkal, kirándulásokkal. Az alapítvány az itt dolgozók gyerekei számára Két hétre gyermekfelügyeletet biztosít, megteremtve ezzel a lehetőségét annak, hogy a dolgozók a közelükben, megfelelő gondoskodás mellett tudhassák a gyermekeiket, és így jobban összehangolhassák a közös szabadságot.
A nyertes pályázattal most ez ingyen megvalósulhatott. Az intézet biztosította a felmerülő eszközigényt. A nyári tábornak az intézetünk Szelidi-tó partján lévő üdülője adott otthont. A támogatás fedezte két hétre napi 10-10 gyerek ellátásának költségét is. Így számos szülő tudta akár egy-egy napra vagy egy egész hétre beadni gyermekét a napközibe anélkül, hogy bármilyen költsége felmerült volna.
A családi napközit működtető egyesület biztosította a felügyeletet szakképzett gondozókkal, tapasztalattal, hiszen ők évek óta ezzel foglalkoznak.