A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

Rabszállító járművek, mozgáskorlátozó eszközök és a ,„dühöngőként” ismert biztonsági zárka – csak néhány különleges élmény azok közül, amelyek országszerte emlékezetessé tették az idei Múzeumok Éjszakáját. A programsorozatot immár 23. alkalommal rendezték meg, amelyhez 2025. június 21-én és 28-án több büntetés-végrehajtási intézet, valamint a Börtönmúzeum is csatlakozott. Kollégáink rendhagyó intézetlátogatással, interaktív bemutatókkal és számos izgalmas programmal várták az érdeklődőket.
A Balassagyarmati Fegyház és Börtön számára igazán különleges volt az idei Múzeumok Éjszakája, hiszen az estén valósult meg az intézmény fennállásának 180. évfordulója alkalmából szervezett rendezvény. A június 21-én megrendezett programra közel 500 fő regisztrált, akik a Pannónia Motorkerékpár Múzeumtól rabszállító autóval jutottak el a börtönhöz. A vendégeket Pataki László bv. alezredes köszöntötte, majd megszólaltatták az emlékharangot, melynek rövid történetével is megismerkedhettek. Ezt követően a börtön rövid történetének a bemutatása következett, a vendégek megtekintették a bitófát és egy zárkát is. A következő állomás a rendkívüli építészeti és történelmi értéket képviselő Szent Mihály-kápolnába volt, ahol kiállítás várta őket. Érdekes történetéről István Károlyné bv. százados mesélt. A börtön pincéje is nyitva állt az érdeklődők előtt, ahol korhű zárka és kínzóeszközök voltak láthatók. A program az Ipoly Cipőgyár udvarán zárult, modern és hagyományos büntetés-végrehajtási eszközök bemutatójával, melyek közül a kaloda és a deres aratta a legnagyobb sikert.
Először csatlakozott az országos szintű programsorozathoz a Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet. A június 21-én megrendezett esemény kiemelkedő érdeklődés mellett zajlott. A látogatók tárlatvezetéseken vehettek részt, megismerhették az intézet történetét, a büntetés-végrehajtás fejlődését, valamint a fogvatartotti munka, az elítéltek mindennapjai és a reintegrációs törekvések részleteit is. A szervezők interaktív programokkal is készültek; a bátrabb vendégek például kipróbálhatták a mozgáskorlátozó eszközöket is. Az esemény célja az volt, hogy közelebb hozza a társadalomhoz a büntetés-végrehajtás valóságát, és rávilágítson arra, hogy a börtön falain belül komoly munka folyik a társadalomba való visszailleszkedés elősegítése érdekében is.
A Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön mellett működő Magyar Büntetés-végrehajtás Múzeumi Kiállítóhelyén június 21-én este élményalapú tárlatvezetések várták a látogatókat. A belépéskor ujjlenyomatot adhattak a jegyre, majd kipróbálhatták a testi fenyítés korszakának eszközeit és megújult zárkamásolatokat is. A gyerekek körében hatalmas érdeklődést váltottak ki a műveleti csoport tagjai által bemutatott kényszerítőeszközök – csakúgy, mint a szelfipontot és a rabomobilt. Az este élményét a Jókai200 emlékévhez kapcsolódó gasztrokultúrális sétaútvonallal színesítették a szervezők. A látogatók Jókai kedvenc ételeit kóstolhatták meg különböző helyszíneken.
A látogatók a Sopronkőhidai Fegyház és Börtönben június 28-án a Múzeumok Éjszakája során a majdnem 140 éves épület keletkezéséről és működéséről hallhattak történelmi érdekességeket. Százéves és jelenkori kényszerítő eszközöket, bilincseket tekinthettek meg, a körletépületben a múzeumzárkába - mely a múlt századi zárkabelsőt mutatja -, majd a Mindszenty József és Páter Kiss Szaléz emlékzárkákba is beléphettek. A rendkívüli történelmi „tárlatvezetés” során egy ritkán látogatott történelmi nevezetességet, a fegyház falain belül lévő, Bajcsy-Zsilinszky és társai emléktábláját őrző egykori bástyafalmaradványt is megtekinthették a résztvevők.
A Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet június 28-án harmadik alkalommal nyitotta meg kapuit a látogatók előtt a Múzeumok Éjszakája programsorozathoz kapcsolódva. A 2,5-3 órás látogatás során a beléptetés után régi rabszállító járműveket láthattak a résztvevők, majd a műveleti osztály bemutatója kötötte le a figyelmüket – a látványos akciójelenetek során a szolgálati kutyáknak is fontos szerepük volt. Az este további felében a látogatók megtekinthették a tiltott eszközökből összeállított kiállítást, majd kipróbálhatták a kéz- és lábbilincset. Ezenfelül egy igen különleges élményben volt részük, ugyanis zárkába is beléphettek, sőt egy percre a „dühöngőként” ismert biztonsági zárka sötétjét is megtapasztalhatták. Idén is volt börtönkvíz, a legjobbak a fogvatartottak által készített tárgyakat nyerhették meg.
A Várbörtön Látogatóközpont a nagy sikerre való tekintettel idén is meghirdette az „Ember a rács mögött” című kiállítását. Június 21-én az ehhez kapcsolódó tárlatvezetést a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben szolgálatot teljesítő Herczeg Attila bv. őrnagy, valamint Czupper Szilvia nyugalmazott rendőr alezredes tartották. Az érdeklődők nemcsak a börtön történelmi falai közé, hanem a fogvatartás múltjába és jelenébe is betekinthettek. Az este a Ruttner-ház udvarán folytatódott, ahol a „Tiltott tárgyak és tiltott szerek a börtönben” című beszélgetésen Herczeg Attila bv. őrnagy mellett Márkusné Vörös Hajnalka, a Várbörtön Látogatóközpont szakmai vezetője osztott meg első kézből származó élményeket és tapasztalatokat. A program célja az volt, hogy a látogatók hiteles képet kapjanak a szabadságuktól megfosztott emberek mindennapjairól és a zárt intézmények társadalmi hátteréről.
A Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén is aktívan részt vett a Múzeumok Éjszakáján, amelyet a Zalaegerszegi Törvényszékkel közösen szerveztek június 21-én. Az esemény látogatói ezúttal nemcsak a bíróság világába nyerhettek betekintést: a „Gyere a hűvösre!” program révén a látogatók képet kaphattak a büntetés-végrehajtás világáról is. Kipróbálhatták a rabosítást, felpróbálhatták a rabruhát, beléphettek egy stilizált zárkába, és megtekinthették a régi börtöneszközöket. Emellett modern technológiákkal, például az elektronikus tárgyalótermekkel és biztonsági rendszerekkel is megismerhettek a vendégek. A rendezvényen az ismeretterjesztés mellett a toborzás is helyet kapott. Az este fénypontja a „Statárium” című színdarab volt, amely egy 1920-as évekbeli per alapján mutatta be az igazságszolgáltatás jelentőségét. A program nagy érdeklődést váltott ki, és pozitív visszajelzésekkel zárult.
A Múzeumok Éjszakáján, június 21-én a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet is csatlakozott a programok sorához, különleges és tartalmas bemutatóval színesítve az Intercisa Múzeum éjszakai eseményeit. Az intézet standja nagy érdeklődést váltott ki a látogatók körében. A rendezvényen kiemelt szerepet kaptak a fogvatartottak kézműves alkotásai is. A látogatók bepillantást nyerhettek abba, hogyan válhat a börtön falai között is a munka és kreativitás a reintegráció eszközévé. A látogatók testközelből tekinthették meg a speciális járművet, szakmai felszereléseket, sőt, interaktív módon kipróbálhatták, milyen egy-egy helyzetkezelési eszköz vagy taktikai elem.