A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

A hivatás nem ér véget a szolgálati feladatoknál. A véradás során megnyilvánuló segítő szándék csendes, mégis rendkívül jelentőségteljes, amelyhez a büntetés-végrehajtás szervezetében dolgozók számtalanszor nagy érdeklődéssel, segítőkészséggel és szívesen járulnak hozzá. Legyen szó akár közvetlenül egy kolléga támogatására irányuló kezdeményezésről, vagy arról a segítségnyújtásról, amely országszerte az intézeteinkben évente többször is megvalósul a Magyar Vöröskereszt, illetve az Országos Vérellátó Szolgálat közreműködésével.
A tudomány mai állása szerint a vér semmi mással nem helyettesíthető, még mesterségesen sem előállítható, kizárólag véradással pótolható. Minden egyes véradás alkalmával levett vérből előállított legrövidebb lejáratú vérkészítmény csupán 5 napig használható fel. Ezért nélkülözhetetlen a véradások folyamatossága, de nem csupán a rászoruló betegek gyógyításában, hanem a társadalmi szerepvállalásban is. Mivel egy véradással akár három életet is megmenthet egyetlen véradó, kulcsjelentőséggel bír felhívni a figyelmet a rendszeres véradásra, ennek okán a büntetés-végrehajtási intézetek közel egy évtizede helyi szinten számos alkalommal szerveznek véradásokat az év minden szakában.
Az életmentő kezdeményezések nem csupán mások megsegítését jelentik – hozzájárulva az életmentő műtétekhez, balesetekhez vagy sürgős beavatkozásokhoz –, hanem a véradók egészségére is jótékony hatással van: a megelőző szűrővizsgálatok segítenek nyomon követni az egészségi állapotot és időben fényt deríthetnek az esetleges problémákra. A véradás ugyanakkor lehetőség arra, hogy bárki hozzájáruljon embertársai életének megmentéséhez. A „bévések” hagyományosan jó partnerei a véradási alkalmaknak, a folyamatosan aktív részvételük azt is megmutatja, hogy a munkahelyi közösségek felelősségvállalása és az egymás iránti törődés az ilyen mindennapi tettekben is megnyilvánul. A véradásoknak köszönhetően sokan kapják vissza a reményt a gyógyulásra, a teljes életre.
A véradás kardinális jelentőségéből adódóan hívta életre négy nemzetközi szervezet – a WHO, az IFRC, az IFBDO, és az ISBT – a véradók világnapját, amelyet a kezdeményezésnek köszönhetően 2004 óta minden év június 14-én ünnepelünk. A jeles nap Karl Landsteiner Nobel-díjas osztrák orvos, immunológus születésnapjának állít emléket, ugyanakkor tudatosítja a véradás jelentőségét szerte a világon.
A véradók világnapja célja tehát összetett: a társadalmi fókusz szélesítése a véradás életmentő jelentőségének és rendszerességének irányába, továbbá hálát és köszönetet mondani az önzetlen segítséget nyújtó önkéntes véradóknak, donoroknak.
*A magyarországi kampányokról és véradási helyszínekről tájékozódhat a Magyar Vöröskereszt hivatalos oldalán.
*Az aktuális vérellátásról és a szervezett eseményekről az Országos Vérellátó Szolgálat weboldalán kaphat pontos információkat.












