A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

Tömegek tölthettek el egy felejthetetlen estét az ország különböző pontjain a "rácsok mögött" múlthét pénteken. A június 20-i Múzeumok Éjszakája programsorozathoz idén hat büntetés-végrehajtási intézet és a sátoraljaújhelyi Börtönmúzeum csatlakozott. Az esemény megszervezése több helyen már hagyománynak számít, népszerűsége pedig idén is töretlennek bizonyult.
Napok alatt beteltek a helyek a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet intézetlátogatására: mintegy 188 ember töltötte a börtön falai között az éjszakát. A látogatók két turnusban, rabszállító járművekkel érkeztek az intézet elé. A Műveleti Osztály és a kutyás szolgálat munkatársai látványos bemutatóval készültek. Az intézet falai mögött régi bv-s egyenruhákat, bilincseket, kalodát és bitófát is láthatott a közönség, kipróbálhatták a mozgáskorlátozó eszközöket és a testpáncélt is. Különleges érdeklődés övezte a börtönbe becsempészni kívánt tiltott tárgyakat bemutató tárlatot. A körleteken több zárkába is betekinthettek, majd a börtönkápolna megtekintése és a börtönkvíz eredményhirdetése után élményekkel gazdagodva búcsúztak az intézettől.
A Sopronkőhidai Fegyház és Börtön programjait ezúttal is kiemelt érdeklődés övezte, közel 50 látogató lépte át a börtön kapuit, hogy egy történelmi séta keretében megismerkedhessen a 140 éves egykori Országos Fegyintézet múltjával. A séta során a látogatók megtekinthették a múzeumzárkát, beléphettek Mindszenty József emlékzárkájába, valamint felkereshették a Bajcsy-Zsilinszky Endre és társai emlékét őrző egykori bástyafalat is. Kollégáink szakszerű vezetésével bejárhatták azokat a területeket is, ahol a fogvatartottak a mindennapjaikat töltik. Az este egyik legnépszerűbb állomása a rabok által készített alkotásokat bemutató kiállítás volt.
A Börtönmúzeum programjainak köszönhetően az érdeklődők élményközeli módon ismerhették meg a büntetés-végrehajtás múltját és jelenét. Kollégáink igyekeztek a család minden tagjának maradandó élményeket nyújtani. Volt itt minden: ujjlenyomatvétel, sittes tetkó-készítés és zárkaszelfi... egy múzeumpedagógiai programnak köszönhetően pedig mindenki megtudhatta, "Lehet-e börtönőr"? A programok kiegészítéseként a látogatók "mindenkit leültettek" a ZárkaFéban készült lepcsánka és limonádé mellé, amit az „Ízekbe zárt történetek” országos mottóhoz kapcsolódó kertmozis filmvetítés tette teljessé.
A veszprémi programsorozathoz a Várbörtön felkérésére a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet idén is csatlakozott. A látogatók ezúttal is betekintést nyerhettek a büntetés-végrehajtás kevésbé ismert világába. A kiállításmegnyitó, a tárlatvezetések, a történelmi séta és a börtönételek kóstolója mellett különleges színfoltot jelentett kollégánk előadása: Herczeg Attila bv. őrnagy tartott humorral átszőtt, ugyanakkor több ponton elgondolkodtató előadást. Az őrnagy az esti program részeként az „Ember a rács mögött” kiállításon is tárlatvezetést tartott, amelyet színesítettek személyes emlékei, szakmai tapasztalatai és a falak között átélt történetei is.
A Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum egykori börtönépületében különleges módon találkozott a múlt és a jelen. A látogatók a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet kollégáinak köszönhetően testközelből ismerkedhettek meg a hivatás sokszínűségével: megtekinthették a rabszállító járművet, a mintazárkát, valamint a szolgálat során alkalmazott mozgáskorlátozó és kényszerítő eszközöket is. Az interaktív programok nemcsak betekintést nyújtottak a szervezet mindennapjaiba, hanem a bűnmegelőzés fontosságára is felhívták a figyelmet.
A Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet immár második alkalommal csatlakozott az országos programsorozathoz. Az érdeklődők a vezetett intézetbejárásnak és a szakmai bemutatónak köszönhetően közelebbről is megismerhették a büntetés-végrehajtási szervezet mindennapi működését.
Szép számmal érkeztek a kaposvári Vigasságok terére a látogatók, ahol a Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet a kis befogadóképességű rabszállítóval képviseltette magát. Az érdeklődők a jelenleg is használatban lévő kényszerítő – és mozgáskorlátozó eszközöket, pajzsot és sisakot, illetve egy, a helyi múzeumtól rendelkezésre bocsátott kalodát és egy „deres”-t tekinthették meg.
A látogatók kivétel nélkül, valamennyi helyszínről élményekkel gazdagodva tértek haza, így nem is lehet kérdés: az érdeklődők 2027-ben újra találkozhatnak a büntetés-végrehajtási szervezettel a Múzeumok Éjszakáján!

















