A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága határozottan visszautasítja a Telex.hu online hírportál „Három bv.-s koronavírus miatt meghalt, a Gyorskocsi utcai bv.-ben zárkákat zártak le két hétre” című cikkének valótlan állításait.
A hírportálon 2021. március 10-én 10:04-kor megjelent cikk erősen félrevezető, egyben kegyeletsértő, mivel a „szenzációhajhász és kattintásvadász” címadáshoz Pintér Luca, az írás szerzője elhunyt, a koronavírusnak áldozatul eső kollégáink halálhírét - a közvélemény megtévesztésére alkalmas módon - használta fel.
A cím azt sugallja az olvasóknak, hogy a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet Gyorskocsi utcai objektumában, a büntetés-végrehajtás személyi állományából három fő meghalt és ezért megelőző intézkedések bevezetésére volt szükség. EZ NEM IGAZ!
A cikk megjelenését követően több országos hírportál már úgy vette át a hírt, hogy tényként kezelik három kollégánk halálát a Fővárosi Bv. Intézetben, ez bizonyítja, hogy az eredeti cikk szerzője mennyire felelőtlenül járt el. Különösen igaz ez annak a fényében, hogy a BvOP az országos halálozási adatokat közölte a telex.hu megkeresésére.
Az a tény, miszerint három kollégánk életét vesztette a koronavírus-fertőzés következtében, sajnos valóban igaz, de ezek időben és helyben egymástól teljesen külön álló esetek voltak. A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet objektumaiban szolgálatot ellátó kollégák között pedig nem következett be ilyen haláleset.
A fentiek alapján arra kérjük az újságírót, hogy kérjen bocsánatot a büntetés-végrehajtás személyi állományától és a jövőben tartsa magát az újságírói etika alapvető szabályaihoz!
A cikkben megszólaltatott állítólagos volt fogvatartott, illetve a Magyar Helsinki Bizottság munkatársának, Tarnai Dórának az állításai, miszerint a fogvatartottak nem kaptak wc-papírt, illetve nem jutottak élelemhez, szintén valótlanok.
Ezeket a rágalmakat visszautasítjuk! A jelenlegi járványügyi helyzetben a büntetés-végrehajtási szervezet különösen nagy figyelmet fordít arra, hogy a fogvatartottak számára folyamatosan biztosítsa a tisztálkodási eszközökhöz és az élelmiszerekhez való hozzájutást.
A járványügyi intézkedéseinket több esetben vizsgálta az alapvető jogok biztosa, aki számos hazai börtönben járt és a védekezéssel összefüggésben mindenütt pozitív tapasztalatokat szerzett. Többek között megállapította, hogy a vizsgált börtönök a szükséges intézkedéseket megtették annak érdekében, hogy megelőzzék a koronavírus bejutását a börtönbe, ugyanakkor a járványhelyzet kezelésére bevezetetett arányos korlátozások alapvető joggal összefüggő visszásságot nem okoztak. A vizsgálatok a fogvatartottak magán-, és családi élethez, kapcsolattartáshoz fűződő alapvető jogával összefüggő visszásságot szintén nem állapítottak meg.
A büntetés-végrehajtási szervezet a járványügyi hatóságokkal folyamatosan egyeztetve felkészült, és az összes szükséges járványügyi intézkedést megtette és megteszi a munkatársai és a fogvatartottak egészségi állapotának megóvása és a fertőzésveszély megelőzése érdekében, ez természetesen vonatkozik az oltások beadására is. Ennek eredményeként egyetlen büntetés-végrehajtási intézetben sem alakultak ki gócpontok. A fogvatartottak fegyelmezetten betartják a járványügyi előírásokat, megértették és elfogadták a megelőző intézkedések szükségességét, együttműködnek a személyi állománnyal.