A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Dr. Tóth Tamás bv. altábornagy úr a büntetés-végrehajtási szervezet „Kiemelten sikeres védekezés a koronavírus ellen - a büntetés-végrehajtási szervezet feladatai és jó gyakorlatai” című konferenciáján köszöntötte a Belügyminisztérium államtitkárait és helyettes államtitkárait, a fegyveres testületek, társ rendvédelmi szervek parancsnokait, Magyarország Ügyészségének munkatársait.
A tudományos online konferencia résztvevői között találhattuk a Magyar Tudományos Akadémia akadémikusait, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a jogi egyetemek és jogi karok oktatóit, hallgatóit, az egészségügyi tématerületet képviselő tisztiorvosi, járványügyi szakembereket, rendészeti doktoranduszokat, illetve más, a konferencia interdiszciplináris voltát erősítő kutatóintézetek, szakterületek képviselőit, az Országos Kriminológiai Intézet kutatóit, a Belügyi Tudományos Tanács elnökségének tagjait, titkárait.
A nemzetközi konferencia rangját emelte, hogy közel 50 ország meghívott nagykövetségeinek, konzulátusának munkatársai követhették figyelemmel az elhangzott előadásokat.
A szekció előadásokat közel 200 fő érdeklődő követte online módon, a konferenciát követően pedig a Belügyi Szemle online felületén és a Börtönügyi Szemlében az előadások szerkesztett változatai jelennek meg.
A konferenciát előadásokkal tisztelték meg a magyar büntetés-végrehajtási szervezettel kiemelkedően jó szakmai kapcsolatot ápoló Visegrádi Négyek, valamint Ausztria és Románia büntetés-végrehajtási szervezeteinek országos parancsnokai, illetve képviselői, továbbá a társ rendvédelmi szervek és az általuk kijelölt szakterületek előadói, a magyar fegyveres és rendvédelmi szervek, a polgári hatóságok, az államigazgatás és a közigazgatás szakértői.
A koronavírus-járvány elleni védekezés rámutatott arra, hogy az állam külső és belső biztonságáért felelős szervek, a fegyveres és a rendvédelmi szervek, valamint a polgári hatóságok tevékenységének összehangolására, működési feltételeinek erősítésére kiemelt figyelmet kell fordítani.
A magyarországi válságkezelés sikerességét három tényező alapozta meg: a kormányzati kapacitás, a közbizalom és a proaktivitással párosult vezetőképesség. A kormányzati struktúrán belül a Belügyminisztérium rendelkezett a leghatékonyabb végrehajtási kapacitással. Ezzel volt indokolható, hogy a kórházparancsnoki rendszer és az Operatív Törzs működtetésében is kitüntetett szerepet kapott.
Napjainkban a koronavírus-járvány negyedik hullámában kiemelt jelentőséggel bír a vírus terjedésének lassítása, az egészségügyi rendszerek működési feltételeinek fenntartása, a világjárvány társadalmi és gazdasági hatásainak enyhítése.
Nem valósulhatott volna meg a sikeres védekezés a közös munka, az együttműködés nélkül. A mögöttünk álló évben megtapasztaltuk, hogy a rendvédelemben erős a hivatástudat, a kitartás, a tenni akarás és az összetartás.
Kétnapos konferenciánk során rámutattunk arra is, hogy milyen jelentőséggel bírt a sikeres járványügyi védekezés végrehajtásakor a hazai és a nemzetközi szervezetek, országok közötti együttműködés.