A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balogh Zoltán riporter megtévesztő hírösszeállítását - miszerint „Vasárnaptól újra fogadhatnak látogatókat a rabok, az RTL azt tapasztalta, nem mindenhol” – 2022. május 1-jén sugározta az RTL Klub Híradója.
A riport szándékosan félrevezető tartalmára reagálva, az alábbi tényszerű tájékoztatást adjuk.
Az RTL Klub stábja nem hitt a BvOP áprlis 29-én közétett közleményének, amely arról szólt, hogy a javuló járványügyi helyzetnek köszönhetően május 1-től ismét látogathatók a fogvatartottak:
https://bv.gov.hu/hu/intezetek/bvszervezet/hirek/4909.
Ezért a riport szerint felkerekedtek és elmentek 3 darab börtön elé – Magyarországon 30 büntetés-végrehajtási intézet működik –, majd szemrevételezték, hogy vasárnap kihaltak az utcák a környéken.
Azt, hogy mennyi időt szenteltek erre a tevékenységre, az nem derült ki, azonban a fentiekből azt a következtetést vonták le, hogy ha kevés az ember a börtönhöz vezető utakon, akkor mégsem fogadhatnak látogatót a fogvatartottak, tehát kvázi a BvOP nem mondott igazat.
Erre a tézisre felépítve a történetet, felhívták a szombathelyi és a pécsi börtönt, ahol állítólag azt közölték velük, hogy ők még nem fogadnak látogatót.
A riport látszólag tényszerű közléséből csak azt hagyták ki, hogy aznap ebben a két intézetben nem volt látogatófogadás. Ennek pedig az a végtelenül egyszerű oka, hogy nincsen non-stop látogatófogadás az ország összes büntetés-végrehajtási intézetében.
A „tényfeltáró”-riport megemlíti azt is, hogy „ Az országos parancsnokság továbbra is azt állítja, hogy feloldották a tilalmat. Hogy akkor miért nem látogatható minden intézet, arra nem érkezett válasz. „
A valóság ezzel szemben az, hogy Balogh Zoltán május 1-jén 12 óra 12 perckor kereste meg e-mail-ben a BvOP Kommunikációs Főosztályt, amelyre 14 óra 10 perckor válaszoltunk, közölve többek között azt, hogy május hónapban közel 1500 látogatási kérelmet engedélyeztek a hazai börtönök. Az újságíró megköszönte a választ.
Álláspontunk szerint a riport az alapvető újságírói szakmai és etikai szabályokat figyelmen kívül hagyva, megalapozatlan következtetéseket levonva, vélhetően a nagyobb nézettség reményében azt a látszatot keltette, hogy a fogvatartottak nem tudnak élni a kapcsolattartási jogukkal.