A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A büntetés-végrehajtás vállalatcsoportja, a Bv. Holding Kft. úgynevezett WPC burkolatok gyártását kezdi meg fogvatartotti munkáltatással a Nagyfa-Alföld Kft. székhelyén telepített gyártósorán.
Az innovációval a Bv. Holding vállalatcsoport egy újabb lépést tesz abba az irányba, hogy fogvatartotti munkáltatással egy újabb versenyképes terméket gyártson a magyar piacon. A gyártósor létrehozásával ráadásul óvjuk a környezetet, hiszen a WPC (Wood Plastic Composite) burkolat alapanyag igényét poliprobilén és kemény fa adja, amelyek 100%-ban újrahasznosítható anyagok, illetve a termék gyártása során sem keletkezik semmilyen környezetszennyező anyag. Fontos szempont az is, hogy a rabok munkáltatásával támogatjuk a fogvatartotti reintegrációt is.
Az építőipar gyors változásait lekövetve egy olyan burkolati forma gyártásába kezdünk így, amelyre jelentős a piaci igény. A WPC burkolat, mint a neve is mutatja fa és műanyag felhasználásával készül, és maximálisan ötvözi a fa és a műanyag minden előnyös tulajdonságát, sőt az utólagos idő, anyag- és energiaigényes felületkezelések és javítások szükségességét is kizárja. A WPC burkolatok garantálják a hosszú élettartamú esztétikus, vonzó és modern megjelenést. Rendkívül tartósak, élettartamuk 15-20 év közé tehető. Az anyag vízálló, nem korhad, nem reped és penészedik, nem költöznek bele rovarok.
A gyártósor emellett számos fogvatartottnak is munkát ad. Az elítéltek munkáltatása a fogvatartottak reintegrációjának, vagyis a társadalomba történő visszavezetésüknek rendkívül fontos eszköze. Célunk, hogy minden munkaképes elítélt dolgozzon büntetése ideje alatt, járuljon hozzá fogva tartásának költségeihez, és a munkakultúra elsajátításával szabadulás után jogkövető állampolgárrá váljon. A munka ugyanis elősegíti az önbecsülés és a felelősségérzet növekedését, hozzásegít az értékteremtés lehetőségéhez, de a munkadíjon keresztül lehetővé teszi a családtagok támogatását is.
A gyártósor létrehozásához a közel 400 millió forint támogatási forrást az Innovációs és Technológiai Minisztérium biztosította.
Az üzem működéséről készített videónk itt tekinthető meg: