A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Egy szervezetet a benne dolgozó emberek éltetik, minden egykori és aktív munkatársunk halála megrendítő az egész büntetés-végrehajtási szervezet számára. Amikor azonban kollégáinkat feladatteljesítésük során éri utol a végzet, az felfoghatatlan tragédia és mindannyiunk vesztesége.
A halottak napi megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy az emberek ellátogassanak egykori szeretteik, barátaik, ismerőseik, kollégáik földi maradványaihoz és felidézzék a hajdani közös élményeket. Van azonban amikor az elhunytak tragikus halálának körülményei rászolgáltak arra, hogy egy egész szervezet rója le előttük tiszteletét.
Emléküket, a haza szolgálatában hozott legnagyobb áldozatukért kötelességünk megőrizni!
Tragikus balesetek áldozatai
Nyáron múlt egy éve, hogy Szabó László címzetes büntetés-végrehajtási zászlóst és Zih Dávid büntetés-végrehajtási őrmestert szolgálati feladataik ellátása során Rácalmáson, a Kis-Duna ághoz tartozó területen a folyó sodrása a mélybe húzta.
Szabó László c. bv. zászlós és Zih Dávid bv. őrmester
Kollégáinkat a szolgálati ebek kiképzése során érte 2022. július 4-én a tragikus hirtelenséggel bekövetkező baleset. Munkájukat kiemelkedő szorgalommal, elszántan végezték, az állatok iránti szeretet és a hivatástudat motiválta őket. A két kivételes szakembert Magyarország belügyminisztere a szolgálat halottjává nyilvánította.
Haláluk első évfordulóján Rácalmáson, a Duna parton emlékeztek.
Lacira és Dávidra emlékeztek 2023. július 5-én - Fotó: Pálhalmai Bv. Intézet
Harmincöt évvel ezelőtt az Alföldi Bútorgyár Cserzy Mihály utcai csarnokában hatalmas tűzvész pusztított, amely a Szegedi Fegyház és Börtön két fegyőrének és egy fogvatartottjának halálát okozta.
A kárpitos üzemben 1988. július 28-án tűz ütött ki, amely pillanatok alatt szétterjedt az 1700 négyzetméteres csarnokban, ahol aznap 142 elítélt és 6 művezető dolgozott. Sokan bent rekedtek, és csak az azonnal megkezdett mentésnek köszönhető, hogy nem lett tömegszerencsétlenség a bútorgyári balesetből.
A gyárban lévő gyúlékony anyagok és tűzveszélyes technológiák már korábban, több esetben is okoztak kisebb-nagyobb tüzeket.
A túlélők beszámolói szerint pillanatok alatt elleptek mindent a lángok. Az életveszélyes helyzetben rabok és felügyelők egymást segítve próbálták menteni a saját és társaik életét. Többségük - összesen 141 fogvatartott és 4 művezető - épen, vagy kisebb sérüléseket szerezve jutott ki.
Nem volt ilyen szerencsés a Csillagbörtön két hősi halált halt tisztje, akik saját épségüket félretéve visszamentek a lángoló épületbe, hogy mentsék a még bent lévő embereket.
Kovács Hegedűs Gábor bv. őrnagy és Szalay Árpád bv. alhadnagy életüket áldozták a mentés során.
Emléküket a szegedi börtönben márványtáblák őrzik, amelyek előtt évről-évre leróják tiszteletüket az intézet dolgozói, valamint megkoszorúzzák az elhunytak sírhelyét.
Jobb szélen a bútorgyári tragédia két hősi halottjának emléktáblája - Fotó: Szegedi Fegyház és Börtön
Támadások hősi halottai
A Nagyfa-Alföld Kft. jogelődje, az Alföldi Bútorgyár több tragikus esemény színhelye volt az ezredforduló előtt.
1964. október 3-án két munkáltatásban részt vevő fogvatartott kísérelt meg szökést. A jogtalan szabadság vágya a gyár egy munkatársának, Horváth Iván bv. alhadnagy, művezetőnek az életébe került.
A két fogvatartott szökési kísérlete során halálra kínozta a művezetőt. P. István és L. István a bútorgyárban dolgoztak. Tettüket előre kitervelték: P. és társa egy bútort megrongáltak, s ennek ürügyén L. behívta az alhadnagyot a műhelybe. A gyanútlan embert P. István egy fareszelővel többször fejbe ütötte, majd miután eszméletét vesztette még tizenegyszer sújtott le rá a szerszámmal. Tettükre hamar fény derült, az őrség elfogta a két elkövetőt, akiket kegyetlen bűnükért halálra ítélték.
A fiatal alhadnagy sírját a Szegedi Fegyház és Börtön gondozza - Fotó: Szegedi Fegyház és Börtön
A bútorgyár gyilkos ámokfutásnak is helyet adott. 1984. október 19-én Richter Richárd elítélt percek alatt hét munkáltatási felügyelőt támadott meg az általa készített késekkel.
Négy egyenruhás büntetés-végrehajtási dolgozó életveszélyesen megsérült, közülük hárman: Frank Tibor, Nagy Ferenc és Tóth András bv. alhadnagyok életüket vesztették. A visszaeső bűnöző egy nézeteltérést követően, válogatás nélkül szúrta meg az elé kerülőket: hét munkáltatási felügyelőt támadott meg, de az általa korábban, titokban készített késeket rabtársai felé is dobálta. Richtert az egyenruhások mellett a csarnokban dolgozó elítéltek is próbálták megfékezni. Az elkövetőt, több ember halálát okozó tettéért a bíróság halálra ítélte. A Csillagbörtön akasztóudvarában 1985. február 26-án kivégezték az ámokfutót.
Richter Richárd gyilkossági ügyének tárgyalása során - Fotó: Nemzeti Fotótár
A hősi halált halt kollégák emlékét a Csillagbörtön márványtáblái őrzik. Életükről és halálukról minden évben megemlékeznek a Szegedi Fegyház és Börtön és a Nagyfa-Alföld Kft. dolgozói, akik katonai tiszteletadás mellett megkoszorúzzák az intézet aulájában elhelyezett márványtáblájukat, valamint a Belvárosi Temetőben található sírjukat.
Emlékhely a Szegedi Fegyház és Börtönben - Fotó: Szegedi Fegyház és Börtön
Tragikus hirtelenséggel, szolgálatellátásuk közben elhunyt társaink emlékét szívünkben megőrizzük!