A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/1%20%20Dr%20T%C3%B3th%20Tam%C3%A1s%20%20bv.%20vez%C3%A9r%C5%91rnagy.jpg)
Az elmúlt évek gyakorlatát követve a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával 2023-ban is bűnmegelőzési programot valósított meg. A résztvevő fogvatartottak által megírt és előadott zeneszámok online felületen történő közzétételével az érdeklődők számára szeretnénk bemutatni a komplex művészetterápiás érzékenyítő program keretében megvalósult művészeti tevékenységet.
A program a „Művészetterápiás módszerek és eszközök alkalmazása, az egészség-tudatosság kialakítása és fejlesztése, valamint a resztoratív mediáció bevezetése a büntetés-végrehajtásban” címet viselte. A BM-22-E-0020 azonosítószámon benyújtott pályázati projekt keretében – követve a korábban kitűzött irányt –, a „Hét főbűn” – a művészetterápia tükrében néven valósítottuk meg a projekt művészetterápiás érzékenyítő elemét.
A program rövid távú célja, hogy a projektbe bevont fogvatartottak megmutassák a bennük rejlő alkotókészséget, kreativitást, amely az alkotási folyamat során utat tör magának. A színdarabok bemutatásával lehetőségük van arra, hogy a nehezen – vagy egyáltalán nem – kimondott szavak, a mélyen eltemetett gondolatok, a megbánás szavai a felszínre kerüljenek, megkönnyebbülést / megnyugvást hozva részükre. A hosszú távú cél a programba bevont fogvatartottak motivációjának folyamatos fenntartása, továbbá az általuk elkészített alkotások érzékenyítő és bűnmegelőzési célzattal civilek részére történő bemutatása, összességében pedig a bűnismétlési és visszaesési kockázatok csökkentése.
A fogvatartottak által megírt zenék hangfelvétel formájában történő bemutatása megítélésünk szerint nemcsak a szövegíróként és zeneszerzőként, illetve előadóként közreműködő fogvatartottak önbecsülésének fejlesztésére lehet alkalmas, de a zenei anyag segíthet a fogvatartottakkal szembeni előítéletek csökkentésében is.
A jelen zenei összeállításban szereplő felvételek a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet és a Váci Fegyház és Börtön fogvatartottjainak alkotásai. A zenei anyag Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, valamint Oláh László és Gottfried Richárd börtönlekészek közreműködésével készült.