A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az időszámításunk szerint 304-ben meghalt Szent Adorján – aki a legenda szerint keresztény hite miatt szenvedett vértanúságot – Magyarországon 1996 óta a büntetés-végrehajtás szervezetének védőszentje. Szent Adorján hazai kultusza Zala megyében bontakozott ki a IX. században. Tiszteletének legjelentősebb magyarországi helyszíne Zalavár-Vársziget, ennek fényben a vármegyében zarándoklattal és megemlékezéssel tisztelegnek a résztvevők.
A zarándoklat tudományos konferenciával zárul Zalaváron, Zalaapátiban és Zalaegerszegen. Az eseményeket immár ötödik alkalommal rendezték meg a büntetés-végrehajtási szervezet védőszentje tiszteletére. Az idei zarándoklat nyitányaként Nyima Tamás bv. dandártábornok, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka a zalavári bencés apátság romjainál üdvözölte a résztvevőket, beszédében Szent Adorján életét és a büntetés-végrehajtáshoz való kötődését méltatta.
Az ünnepélyes koszorúzási ceremónia során a Belügyminisztérium, a Magyar Honvédség, a Rendőrség és a Katasztrófavédelem képviselői is elhelyezték koszorúikat, ezzel tisztelegve Szent Adorján előtt. A megemlékezést Luc József, Zalavár polgármestere zárta, aki a hit és a hivatástudat fontosságáról beszélt. A zarándoklat a Zalaapáti Római Katolikus Plébánia templomának kertjében folytatódott, ahol Cséry Gergő plébános fogadta a zarándokokat, majd közösen megemlékezett a büntetés-végrehajtási szervezet által végzett rekonstrukciós munkálatokról, amelyek a templom környezetét érintették.
A Szent Adorján Milleniumi Emlékévek programsorozat záró eseményéhez kapcsolódóan tudományos konferenciát is rendeztek „A hazáért hittel, szolgálattal” címmel Zalaegerszegen, a Zalaegerszegi Törvényszék impozáns épületében. A konferenciát Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese nyitotta meg, köszöntve a meghívott vendégeket, köztük dr. Sifter Rózsa főispánt és Gecse Péter alpolgármestert. Külön köszönetet mondott dr. Sorok Norbertnek, a Zalaegerszegi Törvényszék elnökének a helyszín biztosításáért.
A konferencia során több előadás hangzott el, amelyek Szent Adorján kultuszát, a büntetés-végrehajtási szervezet történetét és a hivatás szellemiségét érintették. Dr. Sorok Norbert Deák Ferenc életét és a haza szolgálatát méltatta, míg S.E.R. Berta Tibor dandártábornok, püspök a katonai szentek tiszteletének hagyományairól beszélt. Prof. dr. Sallai János r. ezredes a szervezeti kultúra fejlesztését és a hagyományok ápolását mutatta be a rendőrség vonatkozásában, míg dr. Bognár Balázs tűzoltó dandártábornok Szent Flórián kultuszának ápolásáról szólt.
A konferencia alkalmával Együd József bv. alezredes, aki a Zala Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet parancsnoka a Szent Adorján Milleniumi Emlékévek főbb programjait ismertette, míg dr. Stift Zoltán, a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet börtönlelkésze a fogvatartottak között szerzett hitéleti tapasztalatairól beszélt. Schmehl János vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese záróbeszédében hangsúlyozta, hogy a tiszteletadás és emlékezés nemcsak a múlt megbecsülése, hanem a tudás átadása is. Véleménye szerint ez a nap a hit, a szolgálat és a példamutatás ünnepe volt, amely megerősítette a közös értékeket és az összetartozás érzését.
A rendezvények lezárták a 2019. és 2024. között zajló Szent Adorján Milleniumi Emlékévek programsorozatot, amely során számos zarándoklat, kiállítás és konferencia emlékeztetett a büntetés-végrehajtási szervezet történelmére és hagyományaira.