A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága Fogvatartási Ügyek Szolgálata 2024. szeptember 19-én ”10 éves a büntetés-végrehajtási pártfogás” címmel jubileumi minikonferenciát tartott a Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet III. objektumának konferenciatermében.
A rendezvényen az előadók és a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelők mellett meghívottként részt vettek a Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács, a Legfőbb Ügyészség, az Országos Rendőr-főkapitányság, a Váltó-sáv Alapítvány, valamint a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka biztonsági és fogvatartási helyettese irányítása alá tartozó szakterületek delegált munkatársai, továbbá valamennyi büntetés-végrehajtási intézet képviseletében 1 fő kijelölt parancsnokhelyettes.
A konferencia apropója, hogy 10 évvel ezelőtt a Kormány a pártfogó felügyelői rendszer reformjáról döntött. Megfogalmazódott azon szakmai igény, hogy a büntetés-végrehajtáshoz kapcsolódó pártfogó felügyelői feladatokat közvetlenül a Büntetés-végrehajtási Szervezet lássa el. Ennek hátterében több ok is meghúzódott, többek között azon szakmai koncepció és jogalkotói szándék, amely szerint a pártfogó felügyelő bv. intézeten belüli napi szintű jelenléte fokozottabb kapcsolattartást jelenthet az elítéltekkel, ezzel pozitívan befolyásolja a szabadulásra történő felkészítés hatékonyságát. Mindemellett, az érintett elítélttel és közvetlen hozzátartozóival folytatott meghallgatások útján a szakértői vélemények számottevően információgazdagabbá válhatnak, amelyek eredményesebben szolgálják a döntés megalapozottságát. Végül, de nem utolsó sorban az elítélt bv. intézetben tanúsított magatartásról, együttműködési hajlandóságról és kiemelten a visszaesési kockázatának a mértékéről széleskörű, naprakész információ áll a szakemberek rendelkezésére. Az elfogadott koncepció alapján a szervezeti átalakításokra 2024. október 01-jei hatállyal került sor.
A reform eredményességét tükrözi, hogy az elmúlt 10 évben a büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelők összesen 16.945 szakértői véleményt készítettek, 29.189 fő elítélt szabadulásra történő felkészítését hajtották végre, valamint 37.218 fő pártfogó felügyeletét és utógondozását látták el.
Ha visszaesési ráta szempontjából vizsgáljuk az eredményességet, a pártfogó felügyelet hatálya alatt állóknak csupán 1,24%-a, a reintegrációs őrizetbe helyezett elítélteknek pedig 5,42%-a követett el olyan bűncselekményt, amely miatt ismételten szabadságvesztésre ítélte őket az illetékes törvényszék. Kiemelkedő eredménynek tekinthető továbbá, hogy a pártfogó felügyelet alatt állók és utógondozásba bevont szabadult elítéltek 88%-a munkaviszonyban áll, ugyanez az arány a reintegrációs őrizetbe helyezett elítéltek esetében pedig 94%.
A rendezvényen négy előadás hangzott el. A Fogvatartási Ügyek Szolgálata Pártfogó Felügyelői Osztály vezetője „A büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelők szerepe az elítéltek és szabadultak bűnismétlési kockázatának csökkentésében” című előadását követően a témakörhöz kapcsolódóan az Igazságügyi Minisztérium Igazságügyi Szakmai Irányítási Főosztály Pártfogó Felügyelői és Adósságrendezési Csoportjának csoportvezetője adott tájékoztatást az igazságügyi pártfogó felügyelők kiemelt feladatairól. A Fővárosi Törvényszék Büntetés-végrehajtási Csoportját vezető büntetés-végrehajtási bíró „A reintegrációs őrizet jelentősége az elítéltek társadalmi visszailleszkedésében” témakörben tartott előadást, kiemelve a jogintézmény alkalmazásával összefüggő pozitív tapasztalatokat és a reintegrációs őrizet előnyeit. Az előadás-sorozatot a Belügyminisztérium vezető kormányfőtanácsosa zárta a „Közvetítői eljárások jelene és jövője” témakörben, amelyben a múlt évi és az idei évi pozitívumokat emelte ki, egyúttal kifejtette, hogy a módszer alkalmazását, annak folyamatát álláspontja szerint minden büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelőnek legalább alapszinten értenie kellene.
A konferencia zárásaként az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese öt fő büntetés-végrehajtási pártfogó felügyelő részére országos parancsnoki elismerést adott át, hosszú távú kiegyensúlyozott, eredményes munkavégzésére tekintettel. Az elismerésben részesültek: Mártáné Liptai Ildikó (Szegedi Fegyház és Börtön), Molnár Brigitta (Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézet), Joó Katalin (Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet), Uhrin Ilona (Békés Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet) és Kovács Judit (Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet).