A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A magyar kultúra napját minden évben január 22-én ünnepeljük, annak apropóján, hogy 1823-ban ezen a napon fejezte be Kölcsey Ferenc a „Hymnus” kéziratát. A büntetés-végrehajtási szervezet idén is széles körben emlékezik meg a jeles napról.
A Himnusz a magyar nemzeti identitás kiemelkedő eleme, emiatt az Országgyűlés 2022 decemberében hivatalosan is állami emléknapnak nyilvánította január 22-ét. Az ünnep már 1989 óta jelen van az életünkben.
A magyar kultúra napja alkalmából számos kulturális intézmény, múzeum, könyvtár, színház és művelődési ház különleges programokkal várja a látogatókat, de a büntetés-végrehajtási szervezet sem feledkezik meg az ünnepről.
A reintegrációnak kiemelt része a nemzeti értékek közvetítése, melyet a szabadulásra felkészítő programokon keresztül folyamatosan adnak át a reintegrációs tisztek a fogvatartottaknak. Az ünnep alkalmából országszerte különböző kulturális programokkal, versíró versennyel, szavaló vetélkedővel készülnek a börtön falai között.
A mai napon - a teljesség igénye nélkül - a Szegedi Fegyház és Börtönben irodalom terápiás foglalkozást-, a Balassagyarmati Fegyház és Börtönben olvasókört tartanak. A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben és a Közép-dunántúli Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben versolvasással készülnek a fogvatartottaknak. A Fővárosi Büntetés-végrehajtási Intézet mindhárom objektumában csoportos foglalkozás keretében, verseskötet és könyvek kiosztása mellett emlékeznek meg a magyar kultúra napjáról. A jeles nap alkalmából a Kazinczy Ferenc Múzeum igazgatója, Dr. Ringer István tart előadást a Sátoraljaújhelyi Fegyház és Börtön fogvatartottjainak. A pécsi és a zalaegerszegi fogvatartottak is nagy örömmel vették a lehetőséget, hogy összeülve vitathatják meg Kölcsey Ferencről és a Himnuszról szóló történelmi tudnivalókat. A verset elszavalták, majd először a költő életéről, végül a Himnusz elemzéséről beszélgettek. A Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben az ünnephez méltó környezetben, az objektumi könyvtárakban tartanak felolvasást társaiknak a fogvatartottak, híres és kevésbé ismert magyar költők műveiből. A részt vevők kedvenc versükön keresztül, személyes kötődésük elmesélésével bensőséges hangulatú program részesei lehetnek. Az intézetben az ünnephez kapcsolódóan ismeretterjesztő célzattal készült fogvatartotti alkotásokat a faliújságokon állítják ki, amelyek a szintén terápiás célzatú rajz szakkörbe bevont elítéltek kezeinek munkáját dicsérik.