A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa a közelmúltban két pályázatot is hirdetett, amelyre kollégáink szép számmal nyújtották be a napjaink aktuális szakmai kérdéseit körüljáró pályamunkáikat. A nyertes pályaművek alkotói a Belügyminisztériumban a Belügyi Tudományos Tanács 2024. évet záró ülésén vehették át az elismerést. A rendezvényen került sor a belügyi ágazatban meghirdetett 2024. évi tudományos-szakmai pályázati felhívások értékelésére és ünnepélyes eredményhirdetésére, valamint tudományos és szakmai kategóriában Belügyi Szemle Publikációs Nívódíja átadásra.
Az ünnepségen Schmehl János bv. vezérőrnagy, az országos parancsnok biztonsági és fogvatartási helyettese és a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa elnöke beszédében elmondta, hogy a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa által kiírt pályázatok sikeresen szólították meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatóit, a már diplomás, több éves szakmai tapasztalattal rendelkező állományt, továbbá külön öröm, hogy az ügyészségről, és a büntetés-végrehajtási szervezeten kívülről is érkezett tanulmány. A pályázati kiírásnak megfelelően, az elkészült tanulmányok hasznosulása és hasznosítása a szervezet számára kiemelt feladat, így a nyertes pályázók felkérést kapnak arra, hogy a Börtönügyi Szemle későbbi számaiban tanulmányaikat szakmai cikk formájában jelentessék meg. A tématerületek sokszínűségét mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy az egészségügy, a digitalizáció, az infokommunikáció, a mesterséges intelligencia, a robotika és nem utolsósorban a humán erőforrás gazdálkodás témakörében is készültek tanulmányok.
„Progresszívitás a büntetés-végrehajtásban” címmel hirdette meg közös pályázatát a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága, a Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, Rendészettudományi Kar, Büntetés-végrehajtási Tanszéke. A pályázat I. díját DR. HAVASI SÁRA, a Legfőbb Ügyészséghez kirendelt budapesti kerületi ügyész érdemelte ki „A fogvatartottak egészséghez való joga a digitalizáció korában” címmel benyújtott pályaművéért. II. helyezést ért el KOVÁCS HENRIETTA bv. főhadnagy, a Veszprém Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet kollégája, aki "Generációk instant motivációi és annak fejleszthetősége a büntetés-végrehajtás állományában” címmel nyújtotta be pályamunkáját. Dolgozatában saját tapasztalatai alapján a jelenleg a szervezetnél dolgozók attitűdjeinek helyzetképét próbálta a szakirodalmakra és korábbi kutatásokra építve ábrázolni, figyelembe véve a büntetés-végrehajtási munka sajátosságait.
Az I. Agglomerációs Központ két munkatársa is sikeresen szerepelt a pályázaton: a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet kollégái megosztott III. helyezést értek el. SZABÓ ZSÓFIA ÁGNES „Börtön- és ökopszichológia” címmel nyújtotta be dolgozatát. Pszichológusként egy eddig kiaknázatlan területről, az ökopszichológia börtönpszichológia gyakorlatába történő integrálásáról írt. HOLLÓSVÖLGYI MÁTÉ bv. őrmester „Új perspektívák a reintegrációban: a kategóriarendszer, mint a progresszivitás kulcseleme” című pályamunkájában a magyar büntetés-végrehajtási rendszer átalakulását és a kategóriarendszer bevezetésének hatásait vizsgálta. Meglátása szerint a jövőbeni fejlesztések célja a rehabilitációs és visszaesési kockázatot csökkentő programok bővítése, valamint a társadalmi reintegráció elősegítése, hogy a bűnelkövetők sikeresen illeszkedhessenek vissza a társadalmilag elvárt normakövető közösségbe.
A Büntetés-végrehajtási Szervezet Tudományos Tanácsa másik pályázatában tanulmányok elkészítését várták szoftverekkel, illetve mesterséges intelligencia által támogatott büntetés-végrehajtási szakmai tevékenységek vonatkozásában.
POLYUCSÁK ISTVÁN bv. alezredes, a BvOP Egészségügyi Főosztályának kollégája az „A Telemedicina rendszer bevezetése és működtetése a magyar büntetés-végrehajtási intézetek egészségügyi ellátó rendszerében” címmel benyújtott pályaművéért I. helyezést ért el. Munkájában a telemedicina alkalmazása óta keletkezett és gyűjtött adatok elemzésével elért eredményeket mutatta be, emellett feltárta a fejlesztési, kutatási lehetőségeket a széleskörű alkalmazás érdekében.
Az átadó ünnepségen Schmehl János bv. vezérőrnagy II. díjat adományozott DR. VÁGÓ ZOLTÁN bv. ezredesnek, a BvOP Felderítési Főosztály főosztályvezetőjének. Munkája alapján nagy mennyiségű adat elemzésén alapulva, célirányosan megalkothatóak olyan modellek, mintázatok, melyek felismerése révén illegális fogvatartotti aktivitások, de akár rendkívüli események bekövetkezésének büntetés-végrehajtási intézetre vagy személyre konkretizált kockázata is felismerhető, ezáltal a nem várt események megelőzése is lehetővé válik. Pályaműve „A rendkívüli események megelőzését célzó adatelemzések végzése mesterséges intelligencia alkalmazásával” címet viselte.
Gratulálunk a nyertes pályaműveknek!