A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.

Váraljai Vivien grafikusként a BvOP Kommunikációs Főosztályának csapatát erősíti, egyike a büntetés-végrehajtási szervezet művészeti tehetséggel bíró kollégáinak. Kreativitása határtalan, nem csak a grafikai megoldásokban, a festészetben is kimagasló tehetsége van. Vivien már 16 éves kora óta aktívan fest, szívesen tölti ezzel szabadidejét. A festészet számára már több, mint hobbi. Az évek során felépítette social media oldalát, több tucat festménnyel a háta mögött már önálló vállalkozásba is kezdett. Április 15-e, a művészetek világnapja alkalmából beszélgettünk Viviennel.
Említetted, hogy már 13 éve festesz. Mi inspirált arra, hogy ecsetet ragadj?
15 éves lehettem, amikor Boris Vallejo festményeivel találkoztam az interneten. Egyből megfogott a stílusa. Ő volt az első festő, aki ekkora hatással volt rám. Elhatároztam, hogy így akarok festeni! Azonnal ceruzát ragadtam, próbáltam utánozni. A gimnáziumban rajzszakkörön a festés, rajzolás alapjait elsajátítottam, majd autodidakta módon fejlesztettem tovább a tudásomat. Internetes videókból rengeteget lehet tanulni, én is sok mindent itt figyeltem meg. A középiskolát követő tíz évben nem jártam művészeti iskolába, később egy művészeti grafikus képzés elvégzése után grafikusi munkákat vállaltam.
Milyen technikával dolgozol?
Sokáig víz alapú akril festékkel készítettem a képeimet. Azonban mióta nagyobb méretben, nagy felületen kell homogénebb színeket kialakítanom a vásznon, például kék eget, vagy sima vízfelületet finom átmenetekkel, rájöttem, technikát kell váltanom. Sokáig kacérkodtam az olajfestés gondolatával, majd 2023-ban próbáltam ki először. Nem bántam meg. Ez a lépés új dimenziókat nyitott meg a festészetemben. Most már merek nagyobb alkotásokat létrehozni, amit eddig akrillal nehezen vagy egyáltalán nem tudtam.
Ha egy festészeti stílusba kéne besorolnod a munkásságod, melyik lenne az?
Fotorealista! A valóságot maximális részletességgel bemutató festményeket lenyűgözőnek tartom. Ebben a stílusban alkotni szüntelen kihívást jelent. A folyamat elindítója mindig egy érzés, egy hangulat, melyek az én esetemben az élet hétköznapi örömeihez kapcsolódnak, mint például egy Balaton parti séta, vagy egy reggeli kávézás. A témáim folyamatosan alakulnak, a stílusom viszont mióta elkezdtem alkotni, nem változott.
Mennyi idődbe telik egy festmény elkészítése?
A fotorealista festmények egyik titka a referencia alapos megfigyelése, egy kis maximalizmus és a türelem a hosszú ideig tartó kidolgozásban. A legkevesebb idő, amit egy összetettebb kép felett töltök, körülbelül 8 óra. A nagyobb méretű, sok energiát igénylő képek elkészítése mellett szoktam kisebb festményeket is vállalni, mintegy szünetként, amikor napokig dolgozva elfáradok a nagy projektekben.
Mikor volt az első kiállításod? Hol találkozhatnak Veled és a képeiddel az érdeklődők?
Az első önálló kiállításom 2023-ban volt Esztergom-kertvárosban a Féja Géza Közösségi Házban. Az esemény a művészetek találkozása is volt, mert nagypapám mandolinozott és énekelt, megnyitva a kiállítást.
Tagja vagyok a MűvészTerem közösségnek, általuk több csoportos kiállításon szerepelhettek képeim, egyrészt az Etele Plázában már négy alkalommal, illetve Budapesten a K Galériában kétszer. A budapesti Golden Duck Galériában is többször állították ki a képeimet, sőt, a galéria 2024 decemberében Bécsben a City Gallery Vienna galériával együttműködve szervezett kiállítást, ahova sikerült egy absztrakt hátteres madaras festménnyel bekerülnöm. Ez volt az első külföldön megrendezett kiállítás, ahol kiállíthattam.
Múlthét végén a 13. kerületi Beluga5 Bor és Koktélbárban két alkotótársammal festettem élőben, a Festészet és koktélok rendvezvényen. Az érdeklődők kérdezhettek, adtam nekik tippeket, de bárki, aki kíváncsi volt az alkotófolyamatra, megleshette, hogyan dolgozunk. A bárban 2024 óta vannak kiállítva festményeim, a két legújabb olajképem is látható már, amelyeket máshol még nem állítottam ki.
Néhány napja pedig az 5. kerületi Giando olasz fagyizóban került fel a falra Olvadó ízek című olajképem limitált kiadású print változata. Fantasztikus fagyijuk van és imádom, hogy egy ilyen exkluzív helyen mutathatom be a dolce vita témájú képeim egyikét!
Ha valakinek megtetszik a munkád, és szeretne tőled rendelni, van rá lehetősége?
Persze! Gyakran kapok megrendeléseket, arra azonban figyelek, hogy legyen kapacitásom a saját ötleteim megvalósítására is. A klienseim többek között szeretett kutyájukat, vagy kedvenc tájképüket kérik megörökítésre. Egy kedves megrendelőm frissen felújított konyhájukba kért kisebb képeket, melyek kávét, pohár bort, szelet tortát, és gyümölcsöket ábrázolnak. Szeretem az ilyen kéréseket, hiszen alkotásom így egy otthon díszévé válhat, a térhez hangulatában passzoló, a kliensem ízlését, érzéseit tükrözve harmóniát sugároz a lakásban.
Hol lehet téged megtalálni?
A közösségi médiában is jelen vagyok, art.by.vivien Instagram és Art.by.Vivien Facebook oldalamon folyamatosan teszek közzé videókat és fotókat, ahol követőimet a kulisszatitkokról és a művészetemmel kapcsolatos aktualitásokról tájékoztatom.