A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja

Kis híján tragédiába torkollott az az esküvő a hétvégén, amelyen a Büntetés-végrehajtási Szervezet Oktatási, Továbbképzési és Rehabilitációs Központja élelmezési főelőadója, Kovács Miklós bv. főhadnagy családja és barátai társaságában vett részt. Kollégánk helytállásának köszönhetően azonban sikerült megmenteni egy emberéletet.
„Hirtelen arra lettem figyelmes, hogy a vendégek közül valaki rosszul lett. Azonnal a személyhez siettem, láttam, hogy már fektetik a földre, mert nincs magánál. A földön ellenőriztem az életjeleket. Miután nem érzékeltem a személy pulzusát és lélegzet vételét, akkor azonnal megkezdtem az újraélesztést. A művelet megkezdése közben kértem a környezetemet, hogy hívják a mentőket. Egy másik vendéggel közösen felváltva csináltuk a gyakorlatot a mentők megérkezéséig. Összesen tíz percet vett igénybe az újraélesztés mire a mentők a helyszínre értek. Ezt követően már a mentőorvos és az ápolok látták el a vendéget és tájékoztattak engem, hogy az újraélesztés sikeres volt.” - mesélte Miklós.
Ezúton is gratulálunk kollégánk tisztes helytállásához, példamutató hozzáállását büszkén mutatjuk be. A rosszul lett vendégnek kívánunk mihamarabbi felépülést és jó egészséget!
Váratlan helyzetekben hogyan tudunk segítséget nyújtani?
A BVOTRK által szervezett egészségmegőrző program része a témában mind a gyakorlat mind az elmélet oktatása. A mozgásszervi rehabilitációs programokra továbbra is nagy hangsúlyt fektetünk, melyekre várjuk minden érdeklődő jelentkezést.
Az alábbi hét egyszerű lépést mutatjuk be melyek ismeretével fontos tisztában lennünk az újraélesztés során.
1. A segítőnek fel kell tudnia ismerni, milyen segítségre szorul az, aki bajba jutott. Keringésleállás esetén, - ha van defibrillátor a közelben, de ha nincs, akkor is - az alapszintű újraélesztés az egyetlen esély a túlélésre.
2. A helyszín biztonságosságáról szükséges meggyőződni. Mindig a veszélyforrás elhárítása az elsődleges vészhelyzetben, tehát mielőtt bármit tennénk, győződjünk meg arról, nem leselkedik-e valamilyen további veszélyforrás ránk, vagy a betegre.
3. Szólítsuk meg a sérültet, hangosan érdeklődjünk állapota felől, kérdezzünk rá az állapotot előidéző okokra, körülményekre. Amennyiben nem kapunk választ a vállak megrázásával vizsgáljuk meg, hogy a beteg él-e és eszméleténél van-e. Amennyiben a magatehetetlen személy nem lép velünk semmilyen interakcióba akkor eszméletvesztés áll fenn.
4. Megállapított eszméletlenség és légzésleállás esetén hívjunk segítséget akár a környezetünkben lévőktől, vagy saját magunk hívjuk a mentőket a 112-es telefonszámon.
5. Biztosítsuk az átjárható légutakat a fej határozott hátrahajtásával és a száj zárásával, valamint az állkapocs előre emelésével. Ezután hajoljunk a beteg fejéhez, és 10 másodpercig figyeljük. Nézzünk, hallgassunk és érezzünk! Figyeljük meg a mellkas mozgását hogyan emelkedik-süllyed, eközben hallhatjuk a légzés hangját és érezhetjük a kilélegzett levegő melegét. Legalább két légzést kell észlelnünk.
6. Ha nem tapasztalunk légzésre utaló jeleket, nincs keringése sem a bajba jutottnak, ezért azonnal el kell kezdeni az újraélesztést, melyet elsőként mellkas kompresszióval kezdünk meg. Kulcsoljuk össze a kezünket és 5-6 centiméter mélyen gyors, határozott mozdulatokkal nyomjuk a beteg mellkasát középen harmincszor, másodpercenként körülbelül kétszer.
7. Légzés pótlására 2 befújás következik. Befújásnál figyeljük a mellkas emelkedését és süllyedését. Ezután 30 mellkas kompresszió után, 2 befújással végezzük folyamatosan az újraélesztést a segítség megérkezéséig. Ha van valaki a környezetünkben, aki segíteni tud, akkor 1-2 percenként cseréljünk, mert az újraélesztés kemény igénybevétel és a fáradásunkkal együtt a hatékonyságunk is romlik.