A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
2018 augusztusa óta működik Debrecenben, Szolnokon és Nyíregyházán Közösségi Foglalkoztató az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt támogatásával. A közösségi foglalkoztatók a már szabadult, valamint a reintegrációs őrizetben lévő fogvatartottak és hozzátartozói, valamint a kriminalizációval veszélyeztetettek számára nyújtanak segítséget a társadalmi és munkaerőpiaci reintegrációjuk elősegítése érdekében.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Közösségi Foglalkoztató működésének megkezdése óta 355 fő vette igénybe a szolgáltatásokat több, mint 10.000 alkalommal.
A közösségi foglalkoztatót általában álláskeresési tanácsok vagy hatósági ügyek intézésének segítésében keresik fel az ügyfelek, ugyanakkor szívesen vesznek részt különböző kompetenciafejlesztő foglalkozásokon is, amelyek a mindennapi élettel összefüggő problémák feldolgozását segítő szociális esetkezelések.
A debreceni Közösségi Foglalkoztatóban hangsúlyos az egyéni problémák komplex kezelése, vagyis hogy a segítséget kérő életében felmerülő mindennapi nehézségekre lehetőség szerint minél hamarabb megoldást találjon. Ebben a közösségi foglalkoztató pszichológus munkatársa támogatja a bevont résztvevőket.
A szociális segítségnyújtáson túl fontos szerepe van a bűnmegelőzési programoknak is, ahol többek között a szabadult fogvatartottak is – saját példájukon keresztül – bemutathatják a kriminalizált magatartás következményeit.
A Közösségi Foglalkoztató egy másik fontos programeleme a jóvátétel lehetősége, ahol a szabadult elítéltek lehetőséget kapnak arra, hogy a bűncselekményükkel okozott következményekkel szembenézzek és felelősséget vállaljanak, hozzájáruljanak a közösségi értékekhez. Legutóbb a debreceni Közösségi Foglalkoztató csatlakozott a Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet jóvátételi programjához, amely során három, már szabadult közösségi foglalkoztatott ügyfél közreműködött a Vekeri-tó környékének megtisztításában. Ebben az összefogásban mutatkozik meg, hogy a fogvatartottak és a szabadultak is fontosnak tartják az emberi értékek mellett a természeti értékek megőrzését is. A jóvátételi program a társadalmi szemléletformálást is segíti, növeli a lakosság visszafogadási hajlandóságát, amely hozzájárul a szabadultak sikeresebb reintegrációjához. "Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg."