A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
2023. június 12-én a Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt Foglalkozási rehabilitációs projektelemében fogvatartottak által régi újságokból készült használati tárgyakat adtak át a Medgyessy Ferenc Gimnázium, Szakgimnázium és Technikum pedagógusai részére a börtön képviselői.
A Foglalkozási rehabilitációs projektelem 2022 októberétől indult a magyarországi büntetés-végrehajtási intézetekben azon fogvatartottaknak, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. A programelem célja a részt vevő fogvatartottak munkavégző képességének és munkavállalási motivációjának fenntartása, ezáltal egyrészt a börtönártalmak csökkentése, másrészt a szabadulás utáni elhelyezkedésük elősegítése.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben jelenleg 32 fő letartóztatott vesz részt a „foglalkozási rehabilitációs” projektemben. Az „Újra hasznosan” című jóvátételi felajánlás során a fogvatartottak készülve a szabadulás utáni visszailleszkedésre, munkavégző képességük megőrzése és fejlesztése érdekében újrahasznosított papírból készítettek kosarakat. A tevékenység során lehetőségük nyílt a környezetvédelem melletti elköteleződésüket is kifejezni, valamint a jóvátételi felajánlás „címzettjeinek” kiválasztásával az oktatás bűnmegelőzési hatásaira is felhívni a figyelmet. A résztvevők hetente 4-5 alkalommal dolgozzák fel a régi újságok lapjait és különböző technikákkal készítenek belőlük hétköznapi használati tárgyakat, például gyümölcsös kosarakat, kínáló tálakat, papírzsebkendő-tartókat, jegyzetpapír-adagolókat, vagy írószer-tartókat.
A projekt foglalkozási rehabilitáció programelemében tevékenykedő fogvatartottak a kézműves tárgyak elkészítésével olyan munkát végeztek, melynek során nemcsak a saját társadalmi befogadásukat mozdíthatták elő, hanem kreativitásukkal és munkájukkal hozzájárultak a pedagógusok mindennapi hangulatának javításához, környezetük otthonosabbá tételéhez is. A debreceni bv. intézet a jövőben is tervezi hasonló jóvátételi programok megrendezését.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”