A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben már hagyománnyá vált, hogy minden évben karácsony közeledtével a fogvatartottak ajándékot készítenek a rászoruló gyermekek részére.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által közösen indított EFOP_PLUSZ-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” segíti a Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben elhelyezett fogvatartottak társadalomba való visszailleszkedését.
A projekt keretében idén a Remény a Leukémiás Gyermekekért Alapítvány által segített daganatos megbetegedéssel küzdő gyermekeket és testvéreiket lepte meg a büntetés-végrehajtási intézet.
A jóvátételi felajánlás keretében a fogvatartottak a foglalkozási rehabilitációs programon készítettek papír-karácsonyfákat, amit a börtön dolgozói által gyűjtött csokoládékkal töltöttek meg, ezzel szerezve örömet a gyermekeknek.
A foglalkozási rehabilitációban azon fogvatartottak vehetnek részt, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. Ezen célcsoport számára kiemelten fontos egy olyan program biztosítása, ahol szinten tartják, illetve fejlesztik a munkavégző képességeiket, készségeiket, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, ezáltal a bűnismétlési kockázatuk csökkenjen.
2024. december 15-én a büntetés-végrehajtási intézet képviseletében Tóth Tibor István bv. őrnagy, Szöllősi Lajos szakmai megvalósító és Kerékgyártó István bv. főhadnagy adta át a karácsonyi ajándékokat mintegy 50 beteg gyermeknek és testvéreiknek, hogy ezzel legyen vidámabb és boldogabb számukra a szeretet ünnepe.
A Hajdú-Bihar Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet a jövőben is tervezi hasonló programok megrendezését.
Az Európai Szociális Alap Pluszból finanszírozott EFOP_PLUSZ-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” a Széchenyi Terv Plusz keretében és a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg. A fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci beilleszkedését segítő, valamint a hozzátartozóikat támogató projekt 5,658 milliárd forint európai uniós forrásban részesült és 2026. december 31-ig tart.