A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című projekt 2016 októberében indult a konvergencia régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben. A program keretében fontos célnak tekintjük a hozzátartozókkal való együttműködést és számukra a segítségnyújtást. A benti környezetben eltöltött idő a fogvatartott számára is nélkülözhetetlenné teszi, hogy támogatást kapjon a hozzátartozóktól.
Akár egy rövid ideig tartó szabadságvesztés is szétzilálhatja a családot, s a kisebb gyermekek, akár el is felejthetik bent lévő családtagjukat, ha nincs meg a rendszeres kapcsolattartás valamely formája. A család, és a gyermekek megtartó szeretete elősegíti a későbbi, szabadulást követő visszailleszkedést.
A projekt a családi kapcsolatok megtartásának elősegítésére olyan barátságos és kulturált látogatóhelyiség kialakítását tette lehetővé, többek közt a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben is, amely elősegíti az oldott hangulatot az ott találkozó felnőttek és gyermekeik számára. A gyermekbarát látogatóhelyiségekben gyermekszékek és asztalok kihelyezésével, játékok, színes ceruzák és könyvek biztosításával teremtettük meg a látogatás otthonosságát.
A karácsony mindig fokozottan érzékeny, nehezített időszak a szabadágvesztésüket töltők és azon belül is a gyermekes bűnelkövetők számára. Ezt az érzelmileg túlfűtött időszakot próbáltuk segíteni azzal, hogy az EFOP programban részt vevő fogvatartottaknak engedélyeztük fénykép kiküldését a hozzátartozók részére. A felvételeket a gyermekbarát látogatóhelyiségben, karácsonyfával a háttérben és játékok között készítettük el, ezzel is megcélozva a bensőséges atmoszférát. A fényképpel ellátott leveleket fogvatartottjaink, a maguk által készített karácsonyi üdvözlőlappal együtt küldhették meg a család részére.
A büntetés-végrehajtási szervezet, amely a járványügyi hatóságokkal folyamatosan egyeztetve, az összes szükséges intézkedést megtette és megteszi a munkatársai, illetve a fogvatartottak egészségügyi állapotának megóvása és a fertőzésveszély megelőzése érdekében, még a világjárvány idején is kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak családtagjaikkal való kapcsolattartására.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”