A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
2017. június 22-én sikeres együttműködési gyakorlatban vettünk részt a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság Közrendvédelmi Osztálya, a Somogy Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, a Terrorelhárítási Központ 12. Műveleti Osztálya, valamint az Országos Mentőszolgálat Kaposvári Kirendeltsége munkatársainak részvételével.
A nap elméleti oktatással kezdődött, ahol a társszervek meghívott előadói a TEK szervezeti felépítéséről, általános és műveleti feladatairól, majd a tűzoltás irányítási feladatairól, a közös beavatkozás általános szabályairól tartottak előadást az intézet személyi állományának.
A délelőtt modellezett rendkívüli események felszámolásával folytatódott. Az első feltételezés szerint az intézet egyik zárkájában elhelyezett elítélt társait túszul ejtette, majd a zárka ajtaját is elbarikádozta céljai kikényszerítése érdekében. Az intézet az érintett társszervek riasztását követően kijelölt munkatársával tárgyalást kezdett a túszejtővel, aki az egyik fogvatartottat a zárkából kiengedte.
A további tárgyalások eredménytelennek bizonyultak, ezért a TEK helyszínre érkező műveleti egységének munkatársai az elítélt ellenállását a zárkába történő behatolással megtörték, majd a másik túszt kiszabadították.
A délelőtt tűzoltási gyakorlattal folytatódott. Elektromos zárlat miatt kigyulladt vezeték okozott tüzet a mosodában. A tűz észlelését követően az intézet Tűzoltó Csoportja megkezdte a tűz lokalizálását, majd oltását.
A helyszínre érkező tűzoltók segítségével a tüzet sikerült eloltani. A rendkívüli helyzet szimulálását segítették a fogvatartottakat és túszejtőket élethűen alakító kollégák, továbbá a rendelkezésre bocsátott füstgép is, amely megnehezítette a helyiségben történő tájékozódást és beavatkozást.
A feladatok végrehajtását követően az együttműködő szervek közösen elemezték az eseményeket, eredményesnek és hasznosnak értékelve az intézkedések összehangolását. A gyakorlat során lehetőség nyílt a börtönökben bekövetkező speciális, haladéktalan intézkedéseket igénylő helyzetekben történő közös feladatellátásra, a felszámolásban érintett szervek, továbbá az intézet különböző szakterületein dolgozó állományának az együttműködés hatékonyságának erősítésére.