A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A fogva tartás időszakának és a sikeres reintegrációnak egyik alappillére a családi kapcsolatok segítése és erősítése, mely a szabadulást követő bűnismétlés megelőzésének egyik eszköze is. Az erős és támogató családi háttér hiánya ugyanakkor magában hordozza a bűn útjára való visszatérés lehetőségét.
A kapcsolattartás több módon is megvalósulhat. Lehetőség van levél és telefon útján való kommunikációra, továbbá engedélyezést követően látogatót is fogadhat a fogvatartott az erre kialakított helyiségben.
A látogatófogadás során az érintkezés nem megengedett, ennek ellensúlyozására létrejött a családi beszélő intézménye, melynek során a fogvatartott megölelheti, megpuszilhatja gyermekét. A Covid-19 helyzet felülírta az eddigi gyakorlatot. A látogatófogadás helyett a skype beszélő lehetőségével élve tudnak kapcsolatot tartani a fogvatartottak családtagjaikkal. A kapcsolattartás elektronikus formája alkalmat biztosít a családdal való „találkozásra” abban az esetben is, ha a nagy távolság miatt korábban nem volt lehetőség látogatófogadásra. Ebben a helyzetben a családi kapcsolattartás formájának újragondolására is szükség volt minden büntetés-végrehajtási intézetben, így a Somogy Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézetben is.
A családi látogatófogadást felváltotta az alternatív gyermekbarát skype beszélő, melynek során a háttérben gyermekek által rajzolt képek láthatóak, a kis asztalokon pedig játékok kerülnek elhelyezésre, melyekkel a gyermekek egy normál családi látogatófogadáson is találkozhatnak. Mindez elősegíti, hogy a beszélgetés során egy sokkal szeretetteljesebb háttér fogadja a kisgyermekeket.
Összegzésként elmondható, hogy bár a pandémiás helyzet miatt nincs lehetőség sem ölelésre, sem puszira, mégis lehet családbarát a büntetés-végrehajtás rendszere, ugyanis a családi skype beszélő lehetőséget ad a gyermekek számára egy sokkal bensőségesebb, meghittebb beszélgetésre, a fogvatartottak részére pedig az otthon érzetét nyújtja.
A büntetés-végrehajtási szervezet, amely a járványügyi hatóságokkal folyamatosan egyeztetve, az összes szükséges intézkedést megtette és megteszi a munkatársai, illetve a fogvatartottak egészségügyi állapotának megóvása és a fertőzésveszély megelőzése érdekében, még a világjárvány idején is kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak családtagjaikkal való kapcsolattartására.
„Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.”