A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
A Tolna Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet Királyi törvényszéki fogházként működött egykor Szekszárdon, egyúttal kivégzéseknek is helyszíne volt.
Az intézet a megyeszékhely belvárosában, az I. Béla királyról elnevezett téren található meg a vármegyei főügyészséggel és a bírósággal együtt. Történelmi múltjában kevés adat található, azonban a Nemzeti Emlékezet Bizottsága honlapján – 2021. évben – közzétételre került az 1945. és 1988. közötti időszakban kivégzett személyek listája, ahol a kivégzés helyszíneként 6 esetben említik meg Szekszárdot.
Az intézmény 1895.09.23-án adták át - ezen a napon a foglyok is beköltöztek. Ugyanakkor a fogház – mindösszesen – 8 hónapig tudott eredeti állapotában funkcionálni, tekintettel arra, hogy tetőszerkezete 1896.05.18. napján kigyulladt. A tűzeset maradandó károkat okozott az épületben, mely jelentős javítási munkálatokat igényelt. A káresemény helyreállítására – viszonylag gyorsan – egy év alatt került sor, melyet egy szekszárdi építési vállalkozó, Stann István kivitelezett, ahol már villanyvilágítás is volt. A jelenlegi intézmény az akkori kor klasszikus építési jegyeit hordozza magában, szem előtt tartva a biztonsági szempontokat, hiszen a zárkák ablakai nem érintkeznek közvetlenül a közterülettel. Az eredeti építészeti tervek Kornyevits Ferenc királyi mérnök elgondolása alapján készültek el, és az akkori fogház az Igazságügyi Palota mintegy 20%-át kitevő épületrészben foglalt helyet az épületkomplexum északnyugati sarkában. Kezdetben a vizsgálati fogságban lévő személyeknek adott elhelyezést, azzal együtt, hogy ekkor még az elítéltek a vármegyeháza épületében voltak fogva tartva. A büntetés-végrehajtási intézet jelenlegi fő funkciója a letartóztatások végrehajtása, ugyanakkor a jogerős szabadságvesztés büntetést töltők mellett – kis számban – egyéb végrehajtási fokozatú személyek is töltik szabadságvesztésüket.
Forrás:
https://ujkor.hu/content/kivegzesek-magyarorszagon-1945-es-1988-kozott, https://mek.oszk.hu/13900/13924/13924.pdf