A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/pallay-otto.jpg)
A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet és a „Rendezett Jövőért Egyesület” együttműködésének keretében Fazekas László bv. alezredes saját hangszeres ismereteire alapozva, heti két alkalommal gitárórákat ad a fogvatartottaknak.
A csoport 6 fővel indult, de a végső cél az „önfenntartás”, vagyis, hogy a haladók oktassák majd az újonnan jelentkezőket.
Az eddigi néhány óra után megállapítható, hogy a résztvevők aktivitása, zenei tudásvágya határtalan. A gitárszakkör várható hozadéka a szabadidő hasznos eltöltése, tekintettel arra, hogy a gitárjáték elsajátítása sok gyakorlással jár, elég kitartást igényel, amely a fogvatartottak viselkedésének pozitív irányba történő befolyásolásán túl a szabadulás után is hozhat eredményeket.
A foglalkozások ugyanakkor hozzájárulnak a szociális interakciók javulásához, a tartós figyelem növeléséhez, segítenek az önmagukra történő fókuszálásban, a nyelvi képességek fejlődéséhez és az érzelmi intelligencia emelkedéséhez, de nem utolsó sorban az együttzenélés csökkenti a magányosság érzését is.
Fazekas László úgy véli, hogy: „Kodály országában” a szolnoki börtön falain belül is olyan zenei, hangszeres tudást ad át, ami a fogvatartottaknak erősíti az önbecsülésüket, a zenetanulás tapasztalata emeli presztízsüket. Ezeknek az embereknek igényük van a zenei tevékenységre és ezt az igényt mindannyinknak érdeke „kiszolgálni” az eredményes reintegráció érdekében.