A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Magyar Katolikus Lexikont felütve, a bűn szónál az alábbi meghatározást olvashatjuk:
„Isteni törvényt sértő cselekedet. Teológiai fogalom, és vallástörténeti jelenség, melynek kielégítő magyarázata az embernek Istenhez való viszonya, amelyben döntő szerepet játszik Isten uralma teremtménye fölött, továbbá Isten szentsége és az üdvösség történetében kinyilvánított üdvözítő szeretete.” (Forrás: http://lexikon.katolikus.hu)
Tehát keresztény szemmel nézve bűn az, ha valaki megszegi Isten igéjét, amíg egy nem hithű ember szemüvegén át nézve a bűn nem más, mint olyan cselekedet, mely erkölcsi normákat sért, elkövetése nem csupán a bűn elkövetőjét érinti, hanem az elkövetéssel kárt okoz embertársának, embertársainak is.
A bűnöket számos oldalról vizsgálva több csoportba sorolhatjuk, vagy rangsorolhatjuk. Az egyik ilyen „csoportba sorolás” a Hét főbűn, mely nem más, mint a kevélység, fösvénység, bujaság, irigység, torkosság, harag, a jóra való restség.
A bűnök és bűnökért való bűnhődés kapcsán mi más is juthatna eszünkbe elsőként, mint a börtön, azaz a bűnhődések helyszíne.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága pályázatot nyújtott be „Művészetterápiás módszerek és eszközök alkalmazása, az egészségtudatosság kialakítása és fejlesztése, valamint a resztoratív mediáció bevezetése a büntetés-végrehajtásban” címmel. A Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásban részesítette a BM-22-E-0020 azonosítószámon benyújtott pályázatot, lehetővé téve azt, hogy a „Hét főbűn” – a művészetterápia tükrében című projekt egyes büntetés-végrehajtási intézetekben megvalósulhasson.
2023. október 11-én a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet kultúrtermében a fogvatartottak által készített díszlet fogadta a Bujaság előadásra érkezőket. Az alkalmi nézőtér elfoglalását követően Szeidl Tamás bv. ezredes az intézet parancsnoka köszöntője hangzott el. A bujaságot az intézetben elhelyezett női fogvatartottak gondolatai, elképzelései alapján megírt színdarabot Várnagy Andrea Liszt Ferenc- díjas zongoraművész szakmai iránymutatásával állították színpadra. A darabban részt vevő fogvatartottak nagy gonddal készítették a díszletet, tanulták meg az általuk írt szövegeket, mely mind hozzájárult az olykor hétköznapi témákat is bemutató darab színvonalához. A fogvatartottak tollából származó dalok pedig mélyítették a darab mondanivalóját, a Művésznő zongorajátékával járult hozzá a művészi összhatáshoz. Az alkalmi színészek kitartó munkáját a darab végén a közönség tapssal köszönte meg, majd zárszóként Várnagy Andrea művésznő osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A színészek gyűrűjében elmondta, hogy a művészetnek milyen nagy ereje van, főként ott, ahol a „színészek” zárt falak között töltik mindennapjaikat. Egy jó könyv, egy zenemű által adott gondolatvilág segíti a mindennapok szürkeségének leküzdését, ha csak rövid időre is, de hozzájárul azok színesebbé tételéhez. A Művésznő végezetül köszönetet mondott mindazoknak, akik a színdarab sikerességéhez hozzájárultak, kiemelve a reintegrációs tisztek áldozatos munkáját. Ezt követően Nagytiszteletű Darvas Szilárd osztályvezető intézeti lelkész úr vette át a szót, aki nem csak a projekt ideje alatt, hanem az év minden napján kiemelt figyelmet fordít a fogvatartottak lelki gondozására, a hit erejével a helyes útjuk megtalálására.