A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A munkáltatás és a különböző reintegrációs programok mellett az oktatás is fontos eleme a fogvatartottak társadalomba történő visszailleszkedésének elősegítésének. A fogvatartottaknak minden büntetés-végrehajtási intézetben van lehetőségük oktatásban részt venni, egészen az általános iskolától a középiskoláig és számtalan szakmaképzés keretében van lehetőségük hiányszakmák elsajátítására.
A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben a Pannon Oktatási Központ együttműködésében zajlik a fogvatartottak szakma képzése. A Nemzeti Alaptantervben meghatározottak szerint történő oktatásban részt vevő fogvatartottak egy kis időre elhagyják az iskolapadot, hiszen a tanterv szerint ők is téli szünetüket töltik. A oktatás nélküli napok sem telnek tétlenül, hiszen ezekben a napokban is tankönyvet ragadva elevenítik fel az eddig elsajátítottakat, hogy majd a szünet után zavartalanul folytathassák a tanulmányaikat.
Az intézetben jelenleg 15 fogvatartott sajátítja el a burkoló, további 18 fogvatartott pedig festő-tapétázó szakmák elmleti és gyakorlati tudnivalóit.
A tanulmányaikat 2 év alatt befejező diákok az első év végén ágazati vizsgát tesznek, amelyben az építőiparban elvárt elméleti és gyakorlati tudásukról adnak számot. A második évben szakosodnak saját ágazatuk irányába. A sikeresen elvégzett, két év kitartó tanulást követően piacképes bizonyítvány és tudás kerül a birtokukba, mely a munkaerő-piacon hiány szakmának számít.
Mindez nagy mértékben segíti őket a szabadulásuk utáni társadalomba történő visszailleszkedésük zökkenőmentessé tételét. Másrészt hozzájárul ahhoz, hogy a büntetés-végrehajtási intézet falain belül a fogvatartottak hasznosan töltsék idejüket, ezzel is elősegítve az egymás sérelmére elkövett további bűncselekmények elkövetésének kockázatát, illetve csökkenti a szabadulást követő visszaesési kockázatot.
A jövőben az intézetben büntetésüket töltő fogvatartottak részére további szakmaképzések elsajáítása áll majd rendelkezésre, melyeket elvégezve rakárosként, illetve takarítóként állhatnak munkába. Erre hozzávetőleg majd 200 fogvatartottnak lesz lehetősége, melyet az intézet a Nyíregyházi Szakképzési Centrummal együttműködve valósít meg.