A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben augusztus végén tíz női fogvatartott teljesített sikeresen az elsősegélynyújtásból tett vizsgán.
Minden év szeptember második szombatján ünnepeljük az Elsősegélynyújtás Világnapját, ez idén szeptember 14-re esik. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet az elsősegélynyújtás fontosságára és arra, hogy a megfelelő ismeretek birtokában bárki képes lehet életeket menteni. Ennek a tudásnak az elsajátítása mindenki számára kiemelkedően fontos, hogy a sérült személyt el tudja látni, mielőtt a szakképzett orvosi segítség megérkezne. Ez az első néhány perc kritikus lehet, hiszen sokszor ezen múlik a sérült életének megmentése vagy maradandó károsodásának elkerülése.
A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben tíz női fogvatartott kreditszerző reintegrációs program keretében elsősegélynyújtás foglalkozáson vettek részt két héten keresztül, akiknek augusztus 29-én kellett beszámolni a megtanult tananyagból. A vizsga során a résztvevőknek elméleti és gyakorlati feladatokat egyaránt meg kellett oldaniuk, amihez komoly felkészültségre és elhivatottságra volt szükség.
Az elméleti részben a fogvatartottak írásbeli kérdéssoron keresztül adtak számot tudásukról. Azt követően a résztvevők szóbeli vizsgán is bizonyították felkészültségüket, ahol a különböző elsősegélynyújtási technikákat gyakorlatban is be kellett mutatniuk, mint például, hogy hogyan történik egy stabil oldalfekvés alkalmazása, a defibrillátor használata, illetve hogy mi a teendő újraélesztés, valamint idegen test légútba kerülése esetén.
A fogvatartottak kiemelkedő lelkesedéssel és aktivitással teljesítettek a vizsgán, így mind a tíz résztvevő sikeresen teljesítette a követelményeket, így újabb kreditpontok birtokába juthattak, amelynek összegyűjtése esetén az elítélt a kezdeti besoroláshoz képest átkerülhet egy kedvezőbb kategóriába.
Ez a kezdeményezés fontos lépés a fogvatartottak társadalmi reintegrációja felé, hiszen az elsajátított elsősegélynyújtási ismeretek nemcsak a börtön falain belül, hanem a későbbi szabadulásuk után is hasznosak lehetnek. A program további célja, hogy növelje a résztvevők önbizalmát és közösségi szerepvállalását.