A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
A Tiszalöki börtön színpadán fogvatartottak saját szerzeményű darabot adtak elő Próbavacsora címmel, a Belügyminisztérium Nemzeti Bűnmegelőzési Tanácsa által meghirdetett „Hét erény – erények a modern művészetben” című projekt keretében. A program megvalósítását állománytagok közreműködésével, Várnagy Andrea Liszt Ferenc- díjas zongoraművész szakmai irányítása segítette.
A bemutatót 2024. október 30-án tartották a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben, Szabó Anna bv. százados, vezető reintegrációs tiszt irányítása mellett, aki az első színpadi előkészülettől az utolsó aktusig aktívan támogatta a fogvatartottak munkáját.
A projekt célja, hogy a színházművészet és a drámapedagógia eszközeivel új lehetőségeket kínáljon a fogvatartottak számára, a társadalmi visszailleszkedésük támogatására. A színpadi alkotás révén a fogvatartottak közössége több aspektusból is bemutathatta tehetségét és kreativitását.
A 2022-es évben „A tíz parancsolat” IX. parancsolatáról, 2023-ban a „Hét főbűn”témaköréből a bujaságról, 2024-ben pedig a „Hét erény” közül a tisztaságot, állították színpadra.
A Próbavacsora című darab remekül érzékeltette a társadalmi problémákat és kortárs trendeket. A történet szerint egy fiatal pár esküvője előtt próbavacsorát szervez azért, hogy a vendégeik megismerjék egymást, a saját szemszögükből nézve pedig felfedezzék egymás határait. A vacsora során minden szereplő más-más jellemvonása kerül felszínre, miközben próbálják megtartani valódi énjüket a nem mindennapi szituációban. Az előadás rámutat azokra az emberi értékekre, amelyek egyszeriek és megismételhetetlenek. A témakört 13 női fogvatartott dolgozott fel. Az elhúzódó, intenzív közös munka meghozta gyümölcsét, mert nagyszerű forgatókönyvet, szereposztást, díszleteket és jelmezeket sikerült összehozniuk.
A fellépés különösen izgalmas volt a résztvevőknek, hiszen a bemutatott alkotás jóvátételi és bűnmegelőzési célokat is szolgált. Az előadást, a meghívott vendégek között a családtagok és a fogvatartott társak is megtekintették. A darab végén Várnagy Andrea művésznő elismerését fejezte ki a közreműködőknek. Kiemelte Szabó Anna bv. százados példamutató szakmai hozzáértését, valamint kihangsúlyozta a fogvatartottak színpadi játékát, akik a megformált karakterekkel komoly színházi élményt nyújtottak.