A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet
![](https://bv.gov.hu/sites/default/files/nyako-csaba_0.jpg)
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként nemrég könyvbemutatóval egybekötött tudományos, szakmai konferenciát rendeztek, amelyen a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet kollégája előadóként vett részt. Az „A Büntetés-végrehajtási szervezet egyenruházata és viselettörténete 1867-2024” című konferencián Papp János bv. alezredes bemutatta azonos című könyvét. A megjelenés apropójából készült riport a szerzővel.
Papp János bv. alezredes könyve a büntetés-végrehajtás egyenruházata és viselettörténetének feldolgozása mellett bemutatja a büntetés-végrehajtás történetének egy-egy szeletét is. A relikviák, az archív dokumentumok és a személyes történetek mind olyan értékek, amelyek hozzájárulnak emlékeink gazdagításához. Könyve a megőrzés és tiszteletadás jegyében született.edes könyve a büntetés-végrehajtás egyenruházata és viselettörténetének feldolgozása mellett bemutatja a büntetés-végrehajtás történetének egy-egy szeletét is. A relikviák, az archív dokumentumok és a személyes történetek mind olyan értékek, amelyek hozzájárulnak emlékeink gazdagításához. Könyve a megőrzés és tiszteletadás jegyében született.
- Hogyan jött az ötlet, hogy könyvet írj a büntetés-végrehajtás egyenruházatának történetéről?
- Az ötlet alapját a több évtizedes gyűjtőszenvedélyem adta. Körülbelül 30 éve gyűjtök relikviákat különféle témákban, és amióta a büntetés-végrehajtás állományában dolgozom - immáron 24 éve -, ez az irány is a gyűjtési területem részévé vált. Az évek során rengeteg relikvia került a birtokomba az 1940-es évekig visszamenőleg. Egyre többen fordultak hozzám segítségért, legyen szó fényképek beazonosításáról, cikk írásról vagy éppen egyenruhák leírásáról. 2011-ben egy összefoglaló cikket készítettem, amelynek kibővített változata lett a tavaly megjelent könyv.
- Miért tartod fontosnak az egyenruhák történetének feldolgozását?
- Az egyenruha nem csupán ruházat, hanem szimbólum is, amely a büntetés-végrehajtás arculatát és történelmét tükrözi. Az egyenruhák fejlődése összefügg az adott kor politikai és társadalmi viszonyaival. Ilyen például a csillag számtalan formában történő megjelenése az egyenruházaton a rendszerváltást megelőző időszakban. A könyv célja, hogy bemutassa, miként változtak az egyenruhák az évtizedek során, és ezzel emléket állítsunk azoknak a kollégáknak, akik szolgálatot teljesítettek a büntetés-végrehajtási szervezet kötelékében.
- Hogyan gyűjtötted az anyagokat, és milyen kihívásokkal találkoztál a kutatás során?
- A kutatás és anyaggyűjtés több mint 15 évet vett igénybe. Ez idő alatt számtalan szabályzatot, archív dokumentumot és fényképet dolgoztam fel. Nagy segítséget jelentettek a kollégák, valamint az egykori börtönőrök és leszármazottaik, akik fényképeket, dokumentációkat és eredeti tárgyakat bocsátottak rendelkezésemre. Az adatgyűjtés során - többek között - felkerestem a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumot, valamint a Büntetés-végrehajtás Kiállítóhelyét Sátoraljaújhelyen, ahol olyan egyenruhákra bukkantam, amelyek szintén helyet kaptak a könyvben.
- A könyv tehát nemcsak a szakmabelieknek, hanem a történelem iránt érdeklődőknek is szól?
- Így van. A könyv segédanyagként szolgálhat az egyenruha-gyűjtőknek, de azok számára is érdekes lehet, akiket a büntetés-végrehajtás történelme vagy a fegyveres testületek fejlődése érdekel. Az archív- és tárgyfotók segítségével egy átfogó képet igyekeztem nyújtani az egyenruhák változásairól és azok történeti hátteréről.
- Van olyan különösen emlékezetes történet, amit megosztanál a könyv kapcsán?
- Számos érdekes történettel találkoztam, de talán az egyik legmeghatóbb az volt, amikor egy néhai börtönőr hagyatékának tulajdonosai megkerestek, hogy a náluk lévő relikviákat szeretnék az utókornak általam megmutatni. Ez számomra hatalmas megtiszteltetés volt. Emellett az is különleges érzés, hogy a könyvben olyan egyenruhák és dokumentumok szerepelnek, amelyek történetei megőrzik azoknak az embereknek az emlékét, akik egykoron azokat viselték.
- Mi a következő terved? Van esetleg újabb projekt a láthatáron?
- Egyelőre a könyv visszajelzéseire összpontosítok, és igyekszem még több emberhez eljuttatni. Hosszabb távon szeretném tovább mélyíteni a kutatást, és talán újabb kiadványt készíteni, amely a büntetés-végrehajtás más aspektusait is bemutatja.