A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet

A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága és a Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézet „TAVASZKÖSZÖNTŐ” jóvátételi felajánlást szervezett az Európai Unió társfinanszírozásával megvalósuló EFOP_PLUSZ-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” keretében.
A 2026. december 31-ig tartó, a fogvatartottak társadalmi és munkaerőpiaci beilleszkedését segítő, valamint a hozzátartozóikat támogató projekt 5,658 milliárd forint vissza nem térítendő európai uniós forrásból, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program Plusz keretében valósul meg.
A Széchenyi Terv Plusz keretében megvalósuló EFOP_PLUSZ-3.1.1-24-2024-00001 azonosító számú, „Társadalmi kohéziót erősítő komplex bűnmegelőzési és reintegrációs program” célja a fogvatartottak, szabadultak és hozzátartozóik részére komplex szolgáltatáscsomag biztosítása a sikeres munkaerőpiaci és társadalmi reintegrációjuk érdekében. Az ország valamennyi börtönében megvalósuló projektben legkevesebb 4000 fogvatartott vehet részt, közülük legalább 750 fő számára nyílik lehetőség arra, hogy piacképes szakmát szerezzen. A projekt további vállalása, hogy legalább 300 hozzátartozónak is biztosítson humánszolgáltatást, míg a közösségi foglalkoztatók szolgáltatásaiban legalább 600 fő részesül majd.
A szabadulás utáni sikeres elhelyezkedés már a börtön falain belül megkezdődik munkatapasztalatszerzés biztosításával, egyéni és csoportos felkészítésekkel, kompetenciafejlesztéssel, szakképzéssel. A helyi közösség számára nyújtott jóvátételi programokon és felajánlásokon keresztül a fogvatartottak felelősségvállalása és a közösségi értékek iránti elköteleződése is erősödik. A Tiszalöki Országos Büntetés-végrehajtási Intézetben megvalósuló foglalkozási rehabilitációs szolgáltatás eredményeként, a fogvatartottak által készített és felajánlott alkotások hozzájárulnak a MAGISZTER tagintézmény általános iskola és óvoda szépítéséhez, a környezeti kultúra színvonalának emeléséhez, valamint az oktatási-nevelési feladatokat is segítik. A hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetből érkező gyermekek – a teljesség igénye nélkül – terepasztalt, játékokat, maketteket, valamint üdvözlőlapokat kaptak.
A foglalkozási rehabilitációs szolgáltatás azon fogvatartottaknak indult, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. Ezen célcsoport számára kiemelten fontos, hogy hozzáférjenek azokhoz a szolgáltatásokhoz, melyekkel munkavégző képességeik, készségeik szinten tartása, valamint fejlesztése megtörténik, az önbecsülésük és felelősségérzetük növelésével pedig felkészíthetőek arra, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, ezáltal a bűnismétlési kockázatuk csökkenjen.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével megvalósuló projekt a büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködve, azt kiegészítve valósul meg.
Részleteiről és az előzményeiről bővebb információt a https://bv.gov.hu/hu/projektek-fejlesztesek oldalon olvashatnak.