A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Kutatási kérelem
TÁJÉKOZTATÓ
a BVOP kutatásszervezési eljárásrendjéről
Kutatási kérelemhez kötött minden olyan, kizárólag kutatási, tudományos célra felhasznált adat- vagy információgyűjtési, adatelemzési tevékenység, mely:
- a Büntetés-végrehajtási Szervezet által előállított, – nyilvánosan, vagy a Büntetés-végrehajtás Szakkönyvtár állományának felhasználásával nem elérhető – adatok hozzáférésére irányul;
- mely a büntetés-végrehajtási szervek területére való belépést igényel;
- melynek lebonyolításához a Büntetés-végrehajtási Szervezet szakmai konzultációja, vagy egyéb közreműködése (például beléptetés, kísérés) szükséges.
Kutatási kérelemhez kötött különösen a fogvatartotti és személyi állományt érintő adatfelvételi eljárások (kérdőívek, interjúk) a fogvatartotti és személyi állományra, vagy a szervezet alaptevékenységéhez köthető nyilvánosan nem hozzáférhető információ- és adatigénylések. Kutatási kérelemhez kötöttek tehát alkalmazott, elméleti kutatások, valamint a szakdolgozatok, diplomamunkák is, melyekre további speciális eljárásrend vonatkozik.
Kutatási kérelem E-Papír szolgáltatás alkalmazásával az alábbi linken keresztül nyújtható be.
Nem minősül kutatási kérelemnek a sajtó megkeresés, vagy bármely olyan adat, információ igénylés, melynek kimenete sajtóorgánumban, vagy szórakoztató, ismeretterjesztő kiadványban való megjelenés. Ebben az esetben az engedélyezés a Kommunikációs Főosztály hatáskörébe tartozik. Az alkalmazott információgyűjtési módszerektől függetlenül, a kérelmeket a vizsgálat célja és kimenete alapján értelmezzük. Abban az esetben, ha a kérelem mindkét területet érinti, úgy azt külön engedélyezési formájában szükséges igényelni.
A kutatási kérelmek menete
A kutatási kérelmeket és azok mellékleteit a honlapról letölthető sablon figyelembevételével kell elkészíteni. A nem megfelelő módon kitöltött és továbbított kérelmeket az engedélyezésre jogosult nem köteles figyelembe venni. A kutatási kérelem mellékletét képzi egy .pdf formátumú kutatói adatlap, mely a kutatási projekt és a kutatók főbb adatait tartalmazza. A begyűjtött információk célja a kutatásszervezés hatékonyságának növelése, a szervezetet érintő kutatási irányok, eredmények ismerete, szakmai kutatási kataszter összeállítása. Az adatokat a hatályos jogszabályi és etikai előírásoknak megfelelően kezeljük, marketing tevékenységre nem használjuk fel, harmadik félnek nem adjuk át. A kutatási kérelemhez mellékelni kell a kutatói adatlapon túl a vizsgálatban felhasználni kívánt kérdőív és/vagy interjú vázlatát. Továbbá csatolni szükséges a kutató, vagy szakdolgozó mögött álló kutatási vagy felsőoktatási intézmény – a kutatás témájára és módszertanára vonatkozó– támogató nyilatkozatát.
A kutatási kérelmek engedélyezésének hatásköre kétféleképpen alakul.
- Egy adott intézetet érintő kérelmek engedélyezése intézeti hatáskörbe tartozik. Azaz amennyiben a kutatás egy konkrét intézet területére, állományára, illetve az információkérés egy adott intézet adataira vonatkozik, úgy a kérelmet az adott szerv vezetője engedélyezi. A kérelmeket a BVOP honlapján megtalálható intézeti, illetve telefonos egyeztetés során megadott e-mail címekre szükséges elküldeni.
- A több intézetet érintő, vagy a szervezet egészére vonatkozó kérelmek országos parancsnoki hatáskörbe tartoznak. Az országos parancsnoki hatáskörbe tartozó kérelmeket a BVOP-Strategiaibv [dot] gov [dot] hu e-mailcímre szükséges megküldeni. A kutatók részére a belépést ebben az esetben is a felkeresni kívánt büntetés-végrehajtási szerv vezetője engedélyezi, melyre hivatali időben előre egyeztetett időpontban kerülhet sor. Az 5 fős létszámot meghaladó csoportot előzetesen megküldött névjegyzék alapján lehet beléptetni, amelyen a név mellett a személy anyja nevét, a születésének pontos dátumát, illetve a személyazonosításra használt igazolvány számát is fel kell tüntetni.
A kutatási kérelmek engedélyezése
Az engedélyezésre jogosult elutasíthatja a kérelmet, illetve a kutatás egyes részeinek, módszertani elemeinek (például a kérdőív egésze, vagy egyes részei) felülvizsgálatához, átdolgozásához kötheti az engedély kiadását, amennyiben azzal szemben:
- jogi (például adatvédelmi),
- kutatásetikai aggályok merülnek (lásd: MTA tudományetikai kódexe),
- amennyiben szervezeti erőforrások aránytalan felhasználását jelentené,
- vagy egyéb okból kifolyólag.
- Az orvostudományi, egészségügyi kutatások további speciális szabályait „A büntetés-végrehajtási szervezet - személyes adatokra vonatkozó - Adatvédelmi és adatbiztonsági szabályzatáról szóló 1-1/48/2012. (VII.16.) számú országos parancsnoki intézkedés” 102-106 pontja szabályozza.
- Fogvatartottakra irányuló adatfelvétel (kérdőív, interjú) kizárólag a fogvatatottak beleegyező nyilatkozata esetén lehetséges. A kutatási kérelmek elkészítésénél ezért kiemelt figyelmet szükséges fordítani a célcsoport lehatárolására és a kutatás módszertanának bemutatására.
- A kutatási tevékenység nem veszélyeztetheti az intézet rendjét, biztonságát, az intézmény területén kutatási céllal tartózkodók kötelesek betartani a belépésre vonatkozó szabályokat.
- A kutató a táskáját és egyéb személyes holmiját a kutatás idejére az erre a célra rendszeresített zárható szekrényben helyezi el. A kutatás helyszínére a kutató csak ceruzát, saját jegyzeteit, írólapokat, vihet be, hordozható számítógép használatára egyedi engedély kiadása szükséges.
- A kutatás engedélyezésére jogosult fenntartja magának a kutatói engedély részleges vagy teljes felfüggesztésének jogát az intézet munkatársaival szembeni nem megfelelő (fenyegető, agresszív, sértő) magatartás tanúsítása, illetve bármilyen más, a személyzet és a többi kutató rendes munkavégzéshez való jogát megzavaró körülmény tartós fennállása (pl. tiltott eszközök használata), valamint a kutatásra vonatkozó szabályok bármely rendelkezésének súlyos vagy tartós megszegése, és e magatartás írásbeli figyelmeztetést követő folytatása esetén.
- Minden kutatásra külön kutatási engedélyt kell kérni. Egy kutató egyidejűleg legfeljebb három témában kutathat.
- A kutatási engedély - évente történő meghosszabbítással - a téma kutatásának befejezéséig érvényes. A kutatási engedély személyre szól, másra nem ruházható át.
- Személyi állományt érintő, vagy fogvatartottakra irányuló adatfelvétel (kérdőív, interjú) kizárólag az érintettek írásba foglalt beleegyező nyilatkozata esetén lehetséges (az érintettek nyilatkozattételéről a kérelem pozitív elbírálása esetén az intézet gondoskodik).
- A kérelem elbírálására 30 nap áll rendelkezésre.
Felsőoktatási hallgatók tanulmányi munkáira (szakdolgozat, évfolyamdolgozat) vonatkozó kérelmek speciális szabályai
A szakdolgozatokra, évfolyamdolgozatokra vonatkozó kérelmek feltétele, hogy a kérelmet benyújtó hallgató vállalja, hogy a felsőoktatási intézmény részére leadott kész anyag másolati példányát elektronikusan eljuttatja a BVOP részére. A kutatási kérelemben így szükséges egy egyetemi kapcsolattartó (például tanulmányi hivatal, tanszéki titkárság) megadása a szakdolgozati példány leadásának érvényesítésére (amennyiben a hallgató nem tenne eleget vállalásának).
A begyűjtött dokumentumok célja a szervezetre vonatkozó tudásanyag gyűjtése, a kutatási eredmények ismerete. A begyűjtött dokumentumokat a hatályos jogszabályi és etikai előírásoknak megfelelően kezeljük, a beküldött elektronikus példányokat a BVOP Szakkönyvtárának kézikönyvtárában archiváljuk.