A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet jogerős büntetését töltő fogvatartottjai jóvátételi munkavégzés keretében a kecskeméti református temető rendezésében nyújtanak segítséget 2017. május 20-án.
A 2015-től hatályos új bv. kódex törvényi szinten vezette be a fogvatartottak kötelező foglalkoztatását, amelynek lényege, hogy minden munkaképes elítéltnek dolgoznia, illetve tanulnia kell. A büntetés-végrehajtásban jelenleg 90% körül alakul az elítéltek foglalkoztatása, cél a teljes foglalkoztatottság elérése. A jóvátételi munka különlegessége, hogy a résztvevők „szabadidejükben”, díjazás nélkül, önkéntesen vesznek részt benne.
A kecskeméti börtön a jóvátételi program keretében többször vett már részt városszépítési munkákban, Kecskemét egy-egy „szemetesebb” részét tisztították meg az elítéltek: a TeSzedd! akcióban két napon keresztül 48 elítélt szedte önkéntesen a szemetet. A tavalyi évben többször jártak az idősek ápolását, gondozását végző Margaréta Otthonban, de a kecskeméti SOS Gyermekfaluban is voltak, ahol kerti munkákat végeztek.
Csak 2016-ban 11 alkalommal 163 fogvatartott részvételével 784 munkaórát dolgoztak a városért, a kecskeméti lakókért.
Az elítéltek szívesen vállalják a munkát, segít nekik abban, hogy a társadalom hasznos tagjának érezzék magukat, hogy csökkenjen a bűncselekményük miatt a társadalom irányába érzett szégyenérzet, bűntudat, nem utolsósorban pedig változatosságot is hoz a bezárva töltött mindennapokba a kinti munka. Az önkéntes jelentkezők száma szinte mindig meghaladja a meghatározott létszámot, azonban természetesen csak az vehet részt benne, aki bűncselekménye, személyisége, addigi munkavégzése alapján megbízható, nem jelent kockázatot a kültéri munkáltatásban való részvétele.