A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Hogyan néz ki belülről egy rabszállító? Milyen kényszerítőeszközöket használnak a börtönőrök? Miért hasznos a társadalomnak az, hogy a fogvatartottak büntetésük ideje alatt dolgoznak? Mit készítenek azok a börtönvállalatok, amelyeknél munkát végeznek az elítéltek? Melyik a legrégebbi magyar börtön és mikor nyílt meg a legújabb hazai büntetés-végrehajtási intézet? Idén is több ezren voltak kíváncsiak a válaszokra.
Több ezer ember ismerhette meg közelebbről a börtönök zárt, ugyanakkor különleges világát, tekinthetett be a szögesdrótok és bástyafalak mögötti, a társadalom védelmében végzett komoly szakmai munkába a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága által rendezett börtöntörténeti ismeretterjesztő kiállításon. A magyar börtönügy történetét feldolgozó interaktív múzeumi tárlat a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat egyik legsikeresebb programjaként idén is tömegeket vonzott.
A bárki által ingyenesen látogatható kiállítás ízelítőt adott a hazai börtönök világából, a fegyőrök kihívásokkal teli és izgalmas hivatásából, a közel kilencezres szervezet múltjából és jelenéből egyaránt. A Múzeumok Éjszakáján a vállalkozó kedvű látogatók megtapasztalhatták, hogy milyen érzés, amikor bilincs kattan a kezükön, megnézhették és felpróbálhatták a büntetés-végrehajtás kommandósainak is hívott műveleti osztály tagjainak felszerelési tárgyait, helyet foglalhattak egy rabomobil utasterében, áteshettek egy rögtönzött befogadási eljáráson, de még egy hitelesen berendezett minta zárka kényelmét is megtapasztalhatták. A rendezők a régi korok büntetés-végrehajtását is felelevenítették: a sátoraljaújhelyi Börtönmúzeumnak köszönhetően ugyanis a kalodát és a derest is bárki kipróbálhatta.