A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága határozottan visszautasítja a Magyar Helsinki Bizottság és a Fogvatartottakat és Családjukat Képviselő Csoport „Kapcsolattartás a büntetés-végrehajtásban – helyzetkép” címen megjelent írás állításait.
A szerzők által kutatási jelentésnek nevezett írás félrevezető, mivel egy szakmailag megalapozott, reprezentatív kutatás látszatát keltve azt sugallja, hogy a büntetés-végrehajtás szervezete nem tesz eleget a jogszabályokban meghatározott kötelességeinek, nem biztosítja megfelelően az elítéltek és hozzátartozóik kapcsolattartását.
Ezzel szemben a büntetés-végrehajtás személyi állományának tagjai a járványhelyzet idején valamennyi hazai börtönben azon dolgoztak és dolgoznak jelenleg is, hogy a fogvatartottak egészségét megóvják, ugyanakkor az elítéltek számára biztosítsák a jogaikat, így cáfoljuk és visszautasítjuk azokat a sejtetéseket, amelyek a fogvatartottak jogainak esetleges csorbítására vonatkoznak.
A kutatásnak nevezett írás szerint 35 fogvatartott családja körében végezték el a felmérést. Ez a jelenleg fogvatartott 17 800 fő elítélt néhány ezrelékét teszi ki - feltételezve, hogy valóban fogvatartottak hozzátartozói nyilvánítottak véleményt -, ezért az erre hivatkozó, reprezentatívnak feltüntetett felmérést tudományos és szakmai szempontból megalapozatlannak és hiteltelennek tartjuk.
A büntetés-végrehajtási szervezet felelőssége az, hogy a vírus a börtön falain kívül maradjon. Ezért döntöttünk úgy, hogy – más európai országokhoz hasonlóan – a hazai börtönökben ideiglenesen felfüggesztjük a személyes kapcsolattartást, ugyanakkor kiemelt figyelmet fordítunk a fogvatartottak jogszabályban meghatározott kapcsolattartási jogainak egyéb módon történő érvényesülésére. Ennek érdekében lehetővé tettük a fogvatartottak számára a hosszabb időtartamú telefonálást, valamint a Skype-alapú online videó telefonálás lehetőségét.
Megelőző intézkedéseink indokoltságát bizonyítja, hogy eddig egyetlen büntetés-végrehajtási intézetben sem alakultak ki gócpontok.
Elutasítjuk az arról szóló, tényként feltüntetett megjegyzéseket is, hogy a bv. szervezet nem tájékoztatja a fogvatartottakat a járvány miatt bevezetett intézkedésekről. A büntetés-végrehajtás nem csak a járványügyi intézkedésekről, de azok hátteréről és szükségességük okairól is folyamatosan tájékoztatja a fogvatartottakat. A legfrissebb járványügyi tudnivalókról az ország valamennyi börtönében figyelemfelhívó tájékoztató plakátok, valamint a zárkákban lévő zártláncú televíziókon videofilm útján ad tájékoztatást a büntetés-végrehajtási szervezet a fogvatartottak részére. Ennek köszönhetően a fogvatartottak fegyelmezetten betartják a járványügyi előírásokat, megértették és elfogadták a megelőző intézkedések szükségességét, együttműködnek a személyi állománnyal. A hozzátartozók is folyamatosan tájékozódhatnak a bevezetett szigorításokról, enyhítésekről a bv. szervezet honlapján a www.bv.gov.hu-n.
A bv. ügyészek – akik a büntetés-végrehajtási törvényességi felügyeleti tevékenységük során a vonatkozó jogszabályok szerint járnak el – a pandémiás időszakban végrehajtott ellenőrzéseik során törvénysértő gyakorlatot nem tártak fel.
A járványügyi intézkedéseinket továbbá több esetben vizsgálta az alapvető jogok biztosa, aki számos hazai börtönben járt és a védekezéssel összefüggésben mindenütt pozitív tapasztalatokat szerzett. Többek között megállapította, hogy a vizsgált börtönök a szükséges intézkedéseket megtették annak érdekében, hogy megelőzzék a koronavírus bejutását az intézetekbe, ugyanakkor a járványhelyzet kezelésére bevezetett arányos korlátozások alapvető joggal összefüggő visszásságot nem okoztak. A vizsgálatok a fogvatartottak magán-, és családi élethez, kapcsolattartáshoz fűződő alapvető jogával összefüggő visszásságot szintén nem állapítottak meg.