A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Május 12-e az Ápolók Nemzetközi Napja, mely lehetőséget ad rá, hogy az ápolás nemes hivatását végzők áldozatos munkájáról megemlékezzünk. A büntetés-végrehajtásban jelenleg közel 600 egészségügyi szakember lát el feladatokat, közülük orvosok, pszichológusok, szakápolók, asszisztensek végzik lelkiismeretesen a dolgozók és a fogvatartottak ellátását.
A büntetés-végrehajtási szervezet egészségügyi szakemberei átlagosan 18-19 ezer fogvatartott alap- és szakellátását végzik, végrehajtják a rabok gyógyszer- és gyógyászati segédeszközzel való ellátását, gondoskodnak az anyák és gyermekeik védelméről és elhelyezéséről, a fogvatartottak körében munka alkalmassági vizsgálatokat végeznek, szükség esetén közegészségügyi- járványügyi intézkedéseket tesznek. Minden börtön kapcsolatot tart a társ egészségügyi szervekkel, folyamatosan biztosítja a fogvatartottak egészségügyi szükségleteinek koordinálását, betegszállítását, szükség szerint ápolását.
Haladva a modern kor szükségleteivel a büntetés-végrehajtási szervezet az elmúlt év egyik legjelentősebb informatikai fejlesztéseként bevezette az úgynevezett telemedicina-rendszer. Ez egy olyan szolgáltatás, amelynek során a fogvatartott beteg és az orvos közvetlenül nem találkozik, a kapcsolat adatátviteli rendszeren keresztül jön létre. Ez a megoldás lehetővé teszi, hogy adott esetben, bizonyos vizsgálatok esetén az orvosnak ne kelljen bejönnie a börtönbe.
Mindemellett a bévé külön egészségügyi intézményeket tart fenn a rabok telemedicinával nem, vagy még nem biztosítható vizsgálatára és ellátására.
A Büntetés-végrehajtási Egészségügyi Központ kórházi ellátás keretében fogadja a fogvatartottakat, külön női és férfi fogvatartottakat ellátó részlegein, illetve anya-gyermek részlegén.
Az Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézet közel 130 éves múltra tekint vissza, alapvetően a kényszergyógykezelés végrehajtására hozták létre. Az intézet speciális egészségügyi tevékenységet végez, melyben sajátosan – néha ambivalens módon – ötvöződik a klasszikus pszichiátriai gyógykezelés és a büntetés-végrehajtási tevékenység. Az IMEI speciális szakellátást nyújt pszichiátria, általános neurológia, pszichiátriai gondozás, addiktológia szakterületeken, amelynek során elvégzi a bv. intézetekből beutalt fogvatartottak ideggyógyászati, elmegyógyászati szakorvosi vizsgálatát, a pszichiátriai betegek gondozását, a személyiségzavarban szenvedők komplex diagnosztikai kivizsgálását, valamint a kábítószer-fogyasztással összefüggésben felmerülő szakfeladatokat.
A büntetés-végrehajtási szervek természetesen munkatársai fizikai és mentál higiéniai egészségére is kiemelt figyelmet fordítanak. Az intézetek és központi szervek gyógykezelésben részesítik állományukat, és szükség szerint intézkednek a járó- és fekvőbeteg, valamint rehabilitációs szakellátásra történő beutalásra; gondozásba veszik a krónikus betegségben szenvedőket; alkalmassági, felülvizsgálati, fogászati és mentálpszichológiai vizsgálatokat végeznek; ellátják a közegészségügyi-járványügyi és munkavédelmi feladatokat; szervezik az egészségmegőrző- és fejlesztő programokat, az elsősegélynyújtást és az állomány arra való felkészítését; közreműködnek az önkéntes véradás megszervezésében.
Az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából ezúton tisztelgünk az előtt a sokrétű munka előtt, amelyet a bévé egészségügyi tevékenységeit ellátó szakemberei végeznek nap mint nap. A világnapot 1974-ben alapította az Ápolók Nemzetközi Tanácsa a modern ápolás alapítójának, Florence Nightingale születésének évfordulója tiszteletére. A megválasztott május 12-ei napon Magyarország 1982-től ünnepli az Ápolók Nemzetközi Világnapját, melynek alkalmából a példaértékű ápolói tevékenységet végzőket Pro Sanite-díjjal és Kossuth Zsuzsa Emlékéremmel ismerik el.