A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt 5,734 milliárd európai uniós, vissza nem térítendő támogatásból, 2023.október 31-ig valósul meg. 2022. októberétől foglalkozási rehabilitációs programelem indult azon fogvatartottaknak, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. A fogvatartottak által - nagyrészt újrahasznosított alapanyagok felhasználásával - készített használati és ajándéktárgyak bölcsődékbe, óvodákba, iskolákba, idősek otthonaiba és még állatmenhelyekre is eljutottak.
Az EFOP 1.3.3-16-2016-00001 azonosító számú, „Fogvatartottak reintegrációja” elnevezésű projekt keretében 2022. októberétől foglalkozási rehabilitációs programelem indult azon fogvatartottaknak, akik munkáltatásba nem bevonhatóak. Ezen célcsoport számára kiemelten fontos egy olyan program biztosítása, ahol szinten tartják, illetve fejlesztik a munkavégző képességeiket, készségeiket, hogy szabadulásukat követően jobb esélyekkel indulhassanak a munkaerőpiacon, ezáltal a bűnismétlési kockázatuk csökkenjen.
A foglalkozási rehabilitációs programban résztvevők nagyrészt újrahasznosított alapanyagok felhasználásával különböző kézműves termékeket, használati és ajándéktárgyakat készítettek, amelyeket jóvátételi felajánlás keretében közintézmények, illetve civil szervezetek számára ajánlottak fel.
A projektelemben 887 fogvatartott vett részt és az általuk készített termékek átadására 67 darab jóvátételi felajánláson került sor.
A Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága konzorciumi partnerségben hét évvel ezelőtt indította el a „Fogvatartottak reintegrációja” című projektet a konvergencia régiók büntetés-végrehajtási intézeteiben. A büntetés-végrehajtási szervezet reintegrációs tevékenységeivel szorosan együttműködő, azt kiegészítve megvalósuló projekt fő céljai közé tartozott az elítéltek és a letartóztatottak társadalmi- és munkaerőpiaci reintegrációjának erősítése, foglalkoztathatósági helyzetének javítása, valamint a bűnismétlés kockázatának csökkentése.
A projekt konzorciumi partnerségben, a Belügyminisztérium és a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága együttműködésével valósult meg, részleteiről és az előzményeiről bővebb információt a tettprogram.hu, valamint a bv.gov.hu/hu/efop-1-3-3 oldalon olvashatnak.