A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balassagyarmati Fegyház és Börtön
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt keretében egy komplex program valósul meg büntetés-végrehajtási intézetekben, köztük Balassagyarmaton is. A 2016-2020 közötti időszakban az 5 éven belül szabaduló fogvatartottak sikeres reintegrációja a cél.
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, „Fogvatartottak reintegrációja” című kiemelt projekt keretében egy komplex program valósul meg büntetés-végrehajtási intézetekben, köztük Balassagyarmaton is. A 2016-2020 közötti időszakban az 5 éven belül szabaduló fogvatartottak sikeres reintegrációja a cél.
A konvergencia régióban 3,5 milliárd forint európai uniós támogatással, a Közép-Magyarország régióban költségvetési forrásból valósul meg a program, azonos tartalommal. A célok megvalósítása érdekében országosan 4000 fogvatartott és 1000 hozzátartozó számára biztosított a szolgáltatás. Szakmai végzettséget 1000 fogvatartott szerezhet.
A résztvevők számára is egyéni és csoportos motivációs foglalkozás, munkaerőpiaci és információs szolgáltatás, álláskeresési tanácsadás, kulcsképességek fejlesztése, álláskeresési technikák oktatása, valamint szociális ügyintézés és segítő beszélgetés érhető el. A fogvatartottak részt vehetnek helyreállító programokban, illetve családbarát látogatóhelyiségek állnak rendelkezésre a családi kapcsolatok fenntartásához.
2016 őszén segítő szakemberek kezdték meg a munkát a büntetés-végrehajtási intézetekben. A Balassagyarmati Fegyház és Börtönben szakmai vezető, tanácsadók és mentorkoordinátor alkotja a projektcsapatot.
A komplex program megvalósítása a fogvatartottak toborzásával és tájékoztatásával vette kezdetét. Az eddig eltelt időszakban 154 fogvatartott toborzása valósult meg, melyből 122 fő kapott részletes tájékoztatást.
Az előző projektek megvalósításának tanulságai alapján a jelenlegi program nagy hangsúlyt fektet a családi kapcsolatok helyreállítására, a befogadó közeg megteremtésére. A személyre szabott Egyéni Fejlesztési Tervek célkitűzési mentén egyéni és csoportfoglalkozások, közösségi programok valósulnak meg. A beilleszkedés támogatása a szabadulás után is folytatódik: személyes kapcsolatok erősítése, önkéntesek és sorstárssegítők részvétele, önsegítő csoportok megvalósítása is része a fejlesztésnek.
A Balassagyarmati Fegyház és Börtön azon három helyszín egyike, ahol sértett – elkövető kapcsolatot helyreállító gyakorlat modellezése zajlik, az országos kiterjesztés lehetőségét is megvizsgáljuk és a munkatársakkal is megismertetjük a módszert és annak tapasztalatait a kiemelt program keretében.
A megvalósítás időszakában olyan szakmai együttműködéseket szeretnénk kialakítani, melyek a projektidőszakon túl is segítik az intézetben dolgozó szakemberek munkáját. A különböző területen működő partnerszervezetek segítségével, valamint a társadalmi összefogás erősítésével kívánjuk sikeressé tenni az elítéltek közösségbe illeszkedését, elkerülve ezzel az újabb bűncselekmény elkövetését.
A projektről bővebben a TEtt-program oldalán olvashatnak!
Az EFOP-1.3.3-16-2016-00001 azonosítószámú, "Fogvatartottak reintegrációja" című projekt a Széchenyi 2020 program keretébe valósul meg.