A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balassagyarmati Fegyház és Börtön
Márciustól innovatív elemekkel folytatódhat egy korábban megkezdett program a nemzeti Bűnmegelőzési Tanács valamint a Belügyminisztérium támogatásának jóvoltából.
Az elmúlt évben egy olyan innovatív projekt ötletet támogatott a Belügyminisztérium, valamint a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács, mely összhangban volt az Európa Tanács azon ajánlásával, mely a fogvatartottak gyermekei kapcsán tartalmaz megfogalmazásokat. Számos projektelem mellett a pályázat legösszetettebb programja a balassagyarmati művészeti gyermektábor volt, melyben a Balassagyarmaton elhelyezett fogvatartottak gyermekei, és a Dévai Szent Ferenc Alapítvány gondozásában lévő hasonló sorsú gyermekek vettek részt. A táborban olyan értékeket kaphattak a fiatalok, melyek pozitív példát, kapaszkodót adhatnak a mindennapi életben való eligazodáshoz.
A tábor eredményeire alapozva újabb pályázatot nyújtott be a Balassagyarmati Fegyház és Börtön, melyben a korábbi sikeres projektötletek további elemekkel egészültek ki. A pályázatban együttműködő partnerként részt vesz a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet, melyben az ország egyetlen anya-gyermek részlege működik.
A BM-20-P-0039 megjelölésű, „Fókuszban a gyermekek” című pályázat több célcsoportot érint, így azokat a gyermekeket, akiknek valamelyik szülője börtönben van, a börtönben lévő szülőket, valamint az érintett büntetés-végrehajtási intézetek személyi állományát is. A pályázat legfontosabb célkitűzése, hogy erősítse a börtönben lévő szülő és gyermeke kapcsolatát, hiszen a gyermek nem tehet a szülő bűnéről és büntetéséről, ugyanakkor következményeit ő is viseli. Ezért a gyermekek részére a balassagyarmatihoz hasonló értékközvetítő tábort terveztünk a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet érintettségével, hiszen nemzetközi tapasztalatok támasztják alá, hogy a bűnözéssel való felhagyásban komoly szerepet játszik a családon belüli pozitív változás, avagy a befogadó közeg megváltozása. A pályázat részeként kiadásra kerül egy tájékoztató füzet a gyermekek részére „Látogatóba megyek a börtönbe” címmel, melynek elkészítésébe bevonjuk a börtönben lévő szülőket is.
Fontos eleme a projektnek a szülői szerep erősítése, hiszen a szabadságvesztés ideje alatt elhalványul a személyes támogató jelenlét, mely hátrányok leküzdésére tanít meg az a tréningsorozat, mely 10 témában ad választ a gyermeknevelés e sajátosságaira.
Újabb fontos elem az elektronikus látogatófogadás („Skype beszélő”) bővítése a leghátrányosabb helyzetben élők számára is, így segítünk azoknak, akiknek nincs ilyen lehetőségük, de megfelelő szervezéssel, esetleg egyéb szervezetek bevonásával megvalósítható a virtuális kapcsolat létrehozása.
A fentieket megelőzően pedig a fogvatartottak gyermekeivel közvetlenül foglalkozó kollégák számára érzékenyítő tréninget valósítunk meg három fő témában, mint a gyermekek jogai, a fogva tartás hatásai a gyermekekre, valamint a látogatófogadás gyermekbarát módon történő megvalósítása.
A jelen körülményekre tekintettel, a börtönökben bevezetett járványmegelőzési intézkedésekhez alkalmazkodva és azokkal összhangban a pályázat megvalósítási szakaszába léptünk, megkezdtük a pályázati elemek előkészítését és az egyes tevékenységek megvalósítását.
A támogatott tevékenység a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósul meg.