A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balassagyarmati Fegyház és Börtön
A Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által támogatott projekt hosszas előkészítés után, korábbi pályázatok eredményeinek felhasználásával március elején kezdődött, és a terveknek megfelelően október 30-ig minden programeleme megvalósult. A projekt során olyan értékeket, ismereteket kaphattak a célcsoportok tagjai, melyek pozitív példát, kapaszkodót adhatnak a mindennapi életben való eligazodáshoz, a hatékonyabb munkavégzéshez.
A pályázat megvalósításában a Balassagyarmati Fegyház és Börtön, mint főpályázó, valamint együttműködő partnerként a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet vett részt, melyben az ország egyetlen anya-gyermek részlege működik.
A BM-20-P-0039 megjelölésű, „Fókuszban a gyermekek” című pályázat több célcsoportot érintett, így olyan gyermekeket, akik szüleik által már valamilyen formában találkoztak a börtön világával, a börtönben lévő szülőket, valamint az érintett büntetés-végrehajtási intézetek személyi állományát. A pályázat legfontosabb célkitűzése volt, hogy erősítse a börtönben lévő szülő és gyermeke kapcsolatát, hiszen a gyermek nem tehet a szülő bűnéről és büntetéséről, ugyanakkor következményeit ő is viseli. Ezért a gyermekek részére egy értékközvetítő programsorozatot szerveztünk a Bács-Kiskun Vármegyei Büntetés-végrehajtási Intézet érintettségével, hiszen nemzetközi tapasztalatok támasztják alá, hogy a bűnözéssel való felhagyásban komoly szerepet játszik a családon belüli pozitív változás, avagy a befogadó közeg megváltozása. A programsorozat 20 órában tartalmazott művészeti, sport és egyéb szabadidős tevékenységeket, összesen nyolc egymásra épülő programelemmel, melyek egyenként és együttesen is alternatívát kínáltak a fiatalok számára a szabadidő hasznos eltöltésére.
A pályázat részeként nagy példányszámban egy tájékoztató füzet készült a gyermekek részére „Látogatás a börtönben” címmel, melynek elkészítésébe bevontuk a börtönben lévő szülőket is rajzpályázat formájában. A kiadvány 14 oldalon rajzos és szöveges formában tartalmazza a látogatáshoz szükséges tudnivalókat a gyermekek számára is érthető módon.
További fontos eleme a projektnek a szülői szerep erősítése, hiszen a szabadságvesztés ideje alatt elhalványul a személyes támogató jelenlét. E hátrányok leküzdésére fókuszált az a kiscsoportos tréningsorozat, mely 10 témában adott választ a gyermeknevelés e sajátosságaira intézetenként 25 célcsoporttag számára.
A járványhelyzetre is figyelemmel fontos elemként az internet alapú telekommunikációs alkalmazás lehetőségét is bővítettük – esetünkben ez a videóhívás útján megvalósuló elektronikus kapcsolattartás –, mely a pandémia idején különös szereppel bír. Négy laptopot és egy kiegészítő eszközt üzemeltünk be a két intézet érintettségével.
A fogvatartottak gyermekeivel közvetlenül foglalkozó kollégák számára pedig, akik lényegében a látogatófogadást szervezik és bonyolítják, érzékenyítő tréninget tartottunk három fő témában, a két intézetben 25-25 kolléga részvételével. A jelen körülményekre tekintettel, a börtönökben bevezetett járványmegelőzési intézkedésekhez alkalmazkodva és azokkal összhangban a pályázat minden programelemét megvalósítottuk a körülményekhez igazított módosításokkal.
Ezúton is köszönetet mondunk a megvalósításban résztvevő minden közreműködőnek!
A támogatott tevékenység a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósult meg.