A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balassagyarmati Fegyház és Börtön
A Balassagyarmati Fegyház és Börtönben végzett missziós tevékenységéről szóló könyv bemutatójára került sor a közelmúltban a Dunamelléki Református Egyházkerület épületében Budapesten.
A Balassagyarmati Fegyház és Börtön kápolnájának felújítása 2007-ben kezdődött, majd a megújult szakrális teret 2009. december 13-án szentelte fel dr. Beer Miklós püspök atya. 2015-ben a Nógrád Vármegyei Értéktár Bizottság döntése értelmében a „balassagyarmati börtön és kápolnája” Nógrádikum címet kapott. A kápolna munkálataiban Lencsés Zsolt freskófestő szakmai irányítása mellett a munkák jelentős részét fogvatartottak végezték.
A felújítást mindvégig dokumentálta Gránicz Miklós fotóművész, mely idő alatt elkötelezett segítője lett a kápolnában rendezett előadások szervezésének, illetve azok dokumentálásának fotók formájában. Később összegyűjtötte azt a közel negyven visszaemlékezést, melyet az előadók, illetve a programban résztvevők készítettek a börtönkápolnában véghezvitt missziós tevékenység kapcsán, majd az összegyűjtött írásokból és a helyszíni fotókból könyv született „Misszió a rácsok mögött” címmel.
Több év kitartó munkájának köszönhetően a Magyar Református Presbiteri Szövetség segítségének is köszönhetően a közelmúltban került sor a könyv bemutatójára, melyet Balogh Zoltán dunamelléki püspök, a Zsinat lelkészi elnöke nyitott meg, aki köszönetét fejezte ki minden résztvevőnek és méltatta a könyvben megjelent írások szerzőinek közreműködését, egyben hangsúlyozta, hogy elkötelezett támogatói a börtönlelkészi szolgálatnak is. Dr. Budai István bv. dandártábornok korábbi intézetparancsnok ismertette a kápolna felújításának részleteit, és köszönetét fejezte ki minden érintett irányába. Török Iván szociológus személyes tapasztalatait is megosztotta a több évig tartó lélekemelő folyamat részeseként. A könyv szerkesztője, Gránitz Miklós, a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével és a Büntetés-végrehajtási Szolgálatért Emlékplakett ezüst fokozatával kitüntetett fotóművész alázattal köszönte meg a könyv megjelenésében bármilyen formában is résztvevő segítséget, majd a résztvevők hozzászólásaival zárult a rendezvény.
A könyv megszületésében közreműködő minden érintettnek ezúton is kifejezzük köszönetünket, további munkásságukhoz jó egészséget kívánunk!