A Budapesti Fegyház és Börtön, vagyis a „Gyűjtő” területén működő Budapesti Faipari Termelő és Kereskedelmi Kft.-ben munkáltatott fogvatartottak több mint háromezer asztalt, szekrényt, heverőt és közel kétezer ötszáz irodai széket gyártottak2018-ban.
Balassagyarmati Fegyház és Börtön

2024. december 13-án különleges évfordulót ünnepeltek a Balassagyarmati Fegyház és Börtön Szent Mihály kápolnájában. Ez az alkalom több mint egy egyszerű évforduló volt az Intézet életében. Együtt tekinthettünk vissza az elmúlt másfél évszázadra, megemlékeztünk elődeink hitéről és kitartásáról, valamint arról a közösségi erőről, amely 15 évvel ezelőtt ismét életet lehelt a kápolna falai közé.
Ez alkalomra Marton Zsolt püspök atya celebrált szentmisét, amelyen fogvatartottak, az intézmény dolgozói és néhány vendég, többek között Nagy Balázs István bv. ezredes, a Váci Fegyház és Börtön parancsnoka, Kovács Mihály bv. ezredes, bv. tanácsos, a Fogvatartási Ügyek Szolgálatának szolgálatvezetője, dr. Budai Istvánm intézetünk egykori parancsnoka, Lencsés Zsolt festőművész, Simon Tamás festő szakoktató, Varga László börtönlelkész, Majláth György hitoktató, Veres József hitoktató, valamint Turai János plébános közösen vettek részt.
A Balassagyarmati Fegyház és Börtön kápolnájának története 1857-ben kezdődött, amikor az intézmény épületének második emeletén kialakították ezt a szakrális teret. A kápolnát Mészáros Imre, vadkerti esperes atya szentelte fel. A fogvatartottak lelki gondozása kezdettől fogva kiemelt szerepet kapott, a szertartások és misék heti rendszerességgel zajlottak, jelezve, hogy a hit és az ima ereje mennyire fontos volt az intézet életében.
Azonban a történelem vihara, különösen az 1949-es év megfosztotta a börtönt ettől a lelki menedéktől. A börtönlelkészi szolgálat megszűnése és a kápolna funkciójának elvesztése nemcsak a falakat érintette – egy közösség vesztette el az egyik legfontosabb alapját.
Szerencsére, ahogy mondani szokás, minden sötétség után eljön a világosság. A rendszerváltást követően, 2000-ben visszaállították a börtönlelkészi szolgálatot, és ezzel megkezdődött egy új fejezet intézményünk életében.
2007-ben, hosszú előkészítések után, végre megvalósulhatott a kápolna teljes felújítása. Különösen büszkék lehetünk arra, hogy a projekt sikeréhez nemcsak külső támogatók, hanem maguk a fogvatartottak is hozzájárultak. A „freskóterápia” ötlete, amely a művészetet és az önkifejezést kapcsolta össze a rehabilitációval, egyedülállóvá tette ezt a kezdeményezést. Ez a munka nemcsak a falakat újította meg, hanem azok szívét is, akik részt vettek benne.
2009. december 13-án dr. Beer Miklós váci megyéspüspök szentelte fel a felújított kápolnát.
Ez a nap mérföldkő volt az intézmény életében – egy közösség álmának beteljesülése.
A Szent Mihály kápolna 15 éve a hit, a remény és az újrakezdés jelképe, és ez az esemény ismét emlékeztetett mindenkit arra, hogy a fény mindig megtalálja az utat a sötétségben.